Muzeum AK oczami uczniów

Dnia 7 października 2014 roku o godzinie 8:15 wyruszyliśmy spod budynku szkoły na wycieczkę do Krakowa Celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Armii Krajowej i wypraw na Kopiec Kościuszki. Około godziny 10:00 dotarliśmy na miejsce. Najpierw zwiedziliśmy Muzeum Armii Krajowej, podzieliliśmy się na dwie grupy i zaczęliśmy zwiedzanie od sali interaktywnej,

gdzie fałszowaliśmy dokumenty  i rozwiązywaliśmy krzyżówki. Kolejnym elementem wycieczki były zdjęcia, które wykonywał organizator naszej wyprawy, pan Marek Sztorc. Wkładaliśmy ciężkie hełmy, trzymaliśmy równie ciężki karabin, a dla odważnych była możliwość założenia maski gazowej. Następnie pod opieką pani przewodnik rozpoczęliśmy zwiedzanie muzeum. Widzieliśmy min.: rekonstrukcje czołgów, autentyczne odznaczenia wojskowe, broń, którą posługiwali się żołnierze AK i fragment przysięgi wojskowej w wykonaniu jednego z krakowskich aktorów. Potem weszliśmy do pomieszczenia, które było dokładnym odzwierciedleniem prawdziwej celi z tamtych czasów. Wreszcie udaliśmy się na strzelnicę, gdzie mogliśmy się poczuć jak prawdziwi powstańcy – to był mój ulubiony element muzeum. W sklepiku na parterze można było kupić różne pamiątki np.: odznakę Polski Walczącej, którą sama nabyłam. Pełni wrażeń udaliśmy się na ciepły posiłek, po którym wspinaliśmy się na Kopiec Kościuszki. Po dotarciu na samą górę podziwialiśmy cudowną panoramę Krakowa. Podczas schodzenia wstąpiliśmy do kawiarenki, aby odpocząć i kontynuowaliśmy schodzenie. Około godziny 16:00 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wycieczka bardzo mi się podobała, ponieważ była bardzo dobrze zorganizowana, a ciekawe opowieści pani przewodnik w Muzeum nie powinny nikogo nudzić.

Zuzanna Moskal kl. VI d