Mitologiczny Konkurs Krasomówczy

Któż z nas nie lubi słuchać opowieści? Szczególnie, gdy obfitują w niesamowite wydarzenia. W naszej szkole Panie polonistki od lat pielęgnują sztukę ładnego mówienia i zachęcają uczniów do przygotowywania oryginalnych wystąpień. 11 lutego 2015 r. odbył się Mitologiczny Konkurs Krasomówczy, przygotowany przez Panie Stanisławę Rakoczy i Renatę Jarosz. W salce teatralnej zgromadzili się wszyscy uczniowie klas piątych, by śledzić poczynania swoich przedstawicieli. Wcześniej na lekcjach języka polskiego prezentowali wybrane historie mitologiczne z pozycji dowolnego bohatera – czyli w narracji pierwszoosobowej. Następnie w klasach przeprowadzono głosowanie, w wyniku którego wyłoniono po dwóch reprezentantów.

Na scenie zasiedli więc: z klasy V a – Filip Pyjor (Orfeusz) i Maciej Czekaj (Hefajstos); z V b – Weronika Sumara (Halcjon) i Wiktoria Soprych (Europa); z V c – Martyna Waśko (Artemida) oraz Jakub Lisowski (Midas), a z klasy V d – Karolina Boruch (Hestia) i Wiktoria Siemaszko (Tezeusz). Poszczególne wystąpienia ze swadą i humorem zapowiadały uczennice V b – Aleksandra Jackowska i Anita Starzec. W jury zasiedli: Pani dyrektor Krystyna Gądek, polonistka Pani Joanna Papuga oraz historyk Pan Marek Sztorc. Oceniający brali pod uwagę: właściwą budowę i spójność wypowiedzi; słownictwo, poprawność językową i stylistyczną; dykcję, intonację, nawiązywanie kontaktu ze słuchaczami oraz strój, rekwizyty i oprawę. Wszyscy z uwagą przysłuchiwali się opowieściom, dziękowali brawami, a przede wszystkim trzymali kciuki za koleżanki i kolegów ze swoich klas. Oto nagrodzeni: I miejsce – Karolina Boruch (V d), II – Wiktoria Siemaszko (V d), III – ex aequo Weronika Sumara (V b) i Jakub Lisowski (V c). Udowodnili, że  słowo mówione ciągle ma ogromną siłę. Fotograficzną oprawę konkursu przygotował Patryk Warzecha z V c.