Klasa IIc zwiedza kopalnię soli w Bochni

Klasa II C  dnia 23 października 2017 r. pod opieką p. Małgorzaty Sroki i Danuty Grabowskiej odbyła fantastyczną wycieczkę  do  kopalni soli w Bochni.

Kopalnia w Bochni jest najstarszą kopalnią soli na ziemiach polskich. Obecnie nie prowadzi się tam wydobyć z powodu wyczerpania złóż. Kopalnia została ogłoszona "Pomnikiem historii". Część dawnych wyrobisk została udostępniona dla celów turystycznych.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy  zjazdem głównym szybem Sutoris i  podróżą podziemną kolejką. Podziemne "metro" , które podąża po szynach, wiozących kiedyś wagoniki z solą, przemierza kilometrową trasę pomiędzy szybami Sutoris i Campi, 212 metrów pod ziemią i jest jedną z nielicznych tego typu atrakcji w Europie. Trasa wiedzie przez unikalne komory solne i stare wyrobiska.

Przemierzając pieszo drogę powrotną obejrzeliśmy  między innymi komorę Rabsztyn, gdzie zrekonstruowano krzyż konny czyli kierat obracany przez cztery konie, kaplicę św. Kingi z wykutymi w soli ołtarzami oraz figurami świętych, stajnię Mysiur, gdzie przebywały konie obracające kierat, poznaliśmy legendę o Św. Kindze i soli.

Bardziej odważni uczniowie próbowali zjechać  zjeżdżalnią na pochylni, którą dawniej transportowano sól z komory Ważyn na poziom August. Ma ona długość 140 metrów, a różnica poziomów wynosi 40 metrów. Następnie mogliśmy odprężyć się w komorze Ważyn, w której jest wyjątkowe powietrze pozbawione drobnoustrojów i alergenów. Dopełnieniem atrakcji były rozgrywki sportowe. Uczniowie pełni wrażeń i szczęśliwi wrócili do domu.