Wycieczka do Berlina i Poczdamu 19-21 września 2018 r.

Zapraszamy uczniów naszej szkoły na wycieczkę do Berlina w dniach 19-21 września 2018 r. W wycieczce uczestniczyć mogą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Tarnowie z co najmniej dobrym zachowaniem na koniec roku szkolnego 2017/2018. Ze względu na trudy wycieczki (intensywne zwiedzanie i dwa nocne przejazdy autokarem) jest ona dedykowana dla uczniów dwóch najstarszych roczników.

Koszt wycieczki wynosi 460 zł od osoby. W tej cenie jest zapewniony przejazd autokarem, dodatkowe ubezpieczenie, usługa przewodnika w Berlinie, bilety wstępu do obiektów muzealnych, dwa noclegi w Domu Turysty w Kostrzyniu nad Odrą (90 km od Berlina) oraz dwa śniadania, obiadokolacje i suchy prowiant. Jeżeli zbierzemy 45 osób, dodatkowo w cenie będzie też kolacja 21 września na granicy polsko-niemieckiej. Dzieciom wystarczy 20-30 zł oraz około 20 euro kieszonkowego. W czasie przejazdu 19 września rano zatrzymamy się w Polsce przy granicy i wtedy będzie można kupić coś ciepłego do zjedzenia, podobnie w drodze powrotnej 21 września. W Berlinie i Poczdamie będą przerwy podczas zwiedzaniu miasta. Będzie wtedy możliwość kupienia pamiątek i czegoś do zjedzenia (kebab 3-5 euro, fast-food 3-10 euro, lody 1-3 euro, cola 1-2 euro, wodę dzieci będą miały zapewnioną).

Zapisy na wyjazd trwają do piątku 23 czerwca 2018 r. Do tego czasu każdy uczestnik powinien dostarczyć pisemną zgodę rodzica na druku pobranym wcześniej od organizatora wyjazdu oraz wpłacić 100 zł zaliczki (w razie wycofania się uczestnika, zaliczka będzie zwrócona po odliczeniu ewentualnych poniesionych wydatków). Pozostałą kwotę należy wpłacić do dnia 15 września 2018 r. Uczestnicy wyjazdu powinni posiadać przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty (jego wyrobienie trwa około 2 tygodnie i jest bezpłatne).

Program wycieczki:

18 września godz. 23.00 wyjazd i przejazd nocą do Berlina

19 września, przyjazd do Berlina

1. dzień zwiedzania: BERLIN HISTORYCZNY - Brama Brandenburska, spacer ulicą Unter den Linden, Forum Friderizianum - kompleks historycznych budowli powstałych za rządów Fryderyka Wielkiego, Pruska Biblioteka, katedra św. Jadwigi, Opera, Uniwersytet Humboldta, Wyspa Muzeów- kompleks pięciu muzeów wpisany na Listę UNESCO, katedra Berlińska, odbudowywany Pałac Hohenzollernów, Plac Alexandra - czerwony ratusz, Plac Żandarmerii - katedra Francuska, katedra Niemiecka, kościół św. Mikołaja, zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego, przejazd pod pałac Charlottenburg, spacer po parku pałacowym. Przejazd do Kostrzynia nad Odrą, obiadokolacja i nocleg.

20 września, śniadanie i wyjazd do Berlina

2. dzień zwiedzania: BERLIN w XIX i XX wieku - Bunkier Hitlera, Kancelaria Rzeszy, siedziba SS i Gestapo, Mur Berliński, fragmenty autentycznego muru przy Niederkirchnerstrasse, Plac Poczdamski zwany "berlińskim Manhattanem" - kompleks nowoczesnych budowli, Sony Center - miejsce Berlińskich Festiwali Filmowych, Dworzec ZOO, Nowa Dzielnica Rządowa wejście na kopułę Reichstagu, zwiedzanie Muzeum Techniki. Przejazd do Kostrzynia nad Odrą, obiadokolacja i nocleg.

21 września, śniadanie i wyjazd do Poczdamu

3 dzień zwiedzania: Poczdam spacer po Parku Sanssouci, grób Fryderyka Wielkiego, wzgórze Ruin, kompleks Kościoła Pokoju, chiński Pawilon, Oranżeria, Nowy pałac, Uniwersytet, Kolonia rosyjska Alexandrowka, Pałac Cecillienhof - miejsce Konferencji Poczdamskiej, brama Brandenburska, dzielnica Holenderska. Wieczorem wyjazd do Polski.

22 września powrót do Tarnowa we wczesnych godzinach porannych.

Kontakt w sprawie wyjazdu: Marek Sztorc (także przez Edunet)