Szkolny Konkurs Ortograficzny 2018 rozstrzygnięty

W maju 2018 roku polonistki naszej szkoły przeprowadziły we wszystkich klasach IV-VII konkurs ortograficzny. I etap stanowiło dyktando: w klasach czwartych – „Postanowienia Józka”, dotyczące systematycznej nauki języka polskiego; w klasach piątych – „O bazyliszku”, legendarnym warszawskim potworze; w klasach szóstych – „Marzenia Grzegorza” związane z odbywaniem wspaniałych, dalekich podróży oraz w klasach siódmych – „Kulinarne perypetie” chłopca, który samodzielnie przygotował obiad sobie i ukochanemu wilczurowi Ugryziowi.

Do II etapu przeszli uczniowie, którzy zdobyli najwyższą liczbę punktów. Dwudziestu dziewięciu finalistów zmagało się z testami sprawdzającymi znajomość reguł ortograficznych i umiejętność ich stosowania w pisowni różnorodnych wyrazów. Stopień trudności zadań był zróżnicowany – inny dla czwarto- i piątoklasistów, inny dla szósto- i siódmoklasistów. Konkurs – zarówno teksty dyktand, jak i testy finałowe opracowała organizatorka – pani Stanisława Rakoczy. Finaliści byli świetnie przygotowani, wykazali się wspaniałą znajomością pisowni wyrazów, a o zajęciu miejsc na podium decydowały minimalne różnice (o punkt lub dwa).

W kategorii klas IV-V zwyciężyły czwartoklasistki, natomiast w kategorii klas VI-VII bezkonkurencyjne okazały się siódmoklasistki. Co ciekawe, wśród wygranych nie ma ani jednego ucznia – mimo, że w konkursie startowało ich … trzynastu. Czyżby pech związany z tą liczbą? Zwyciężczynie zostaną nagrodzone na apelu podsumowującym pracę w drugim okresie.