Branża chemiczna

chemistry lab experiment 3005692 640

Lubisz chemię? Interesujesz się ochroną środowiska? Poznaj zawody branży chemicznej.

OPERATOR MASZYN I URZĄDZEŃ DO PRZETWÓRSTWA TWORZYW
SZTUCZNYCH

CHM.01. Obsługa maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych:

1) użytkowania maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w procesie przetwórstwa tworzyw sztucznych;
2) wytwarzania wyrobów z tworzyw sztucznych.

OPERATOR URZĄDZEŃ PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO

CHM.02. Eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłu chemicznego

Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie operator urządzeń przemysłu chemicznego powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych:

1) wytwarzania półproduktów i produktów chemicznych;
2) użytkowania maszyn i urządzeń przemysłu chemicznego;
3) kontrolowania przebiegu procesów technologicznych przemysłu chemicznego.

Możliwości podnoszenia kwalifikacji w zawodzie

potwierdzeniu kwalifikacji CHM.02. Eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłu chemicznego może uzyskać dyplom zawodowy w zawodzie technik technologii chemicznej po potwierdzeniu kwalifikacji CHM.06. Organizacja i kontrolowanie procesów technologicznych w przemyśle chemicznym oraz uzyskaniu wykształcenia średniego lub średniego branżowego.

TECHNIK ANALITYK

Kwalifikacje
CHM.04. Wykonywanie badań analitycznych

Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik analityk powinien być przygotowany do
wykonywania zadań zawodowych:

1) w zakresie kwalifikacji CHM.03. Przygotowywanie sprzętu, odczynników chemicznych i próbek do badań analitycznych:
a) dobierania sprzętu laboratoryjnego i odczynników chemicznych do badań analitycznych,
b) pobierania i przygotowywania próbek do badań w laboratorium analitycznym;

2) w zakresie kwalifikacji CHM.04. Wykonywanie badań analitycznych:
a) prowadzenia badań analitycznych surowców, półproduktów, produktów i materiałów pomocniczych,
b) prowadzenia badań bioanalitycznych,
c) prowadzenia badań środowiskowych.

TECHNIK OCHRONY ŚRODOWISKA

Kwalifikacja
CHM.05. Ocena stanu środowiska, planowanie i realizacja zadań w ochronie środowiska

Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik ochrony środowiska powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych:

1) monitorowania poziomu zanieczyszczeń powietrza, wód i gleb;
2) oceny stanu powietrza, wód i gleb;
3) planowania i prowadzenia gospodarki odpadami;
4) planowania i realizacji działań na rzecz ochrony środowiska.

TECHNIK TECHNOLOGII CHEMICZNEJ

Kwalifikacje
CHM.02. Eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłu chemicznego

Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik technologii chemicznej powinien być
przygotowany do wykonywania zadań zawodowych:

1) w zakresie kwalifikacji CHM.02. Eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłu chemicznego:
a) wytwarzania półproduktów i produktów chemicznych,
b) użytkowania maszyn i urządzeń przemysłu chemicznego,
c) kontrolowania przebiegu procesów technologicznych przemysłu chemicznego;

2) w zakresie kwalifikacji CHM.06. Organizacja i kontrolowanie procesów technologicznych w przemyśle chemicznym:
a) przygotowania procesów technologicznych,
b) kontrolowania procesów technologicznych,
c) wykonywania badań laboratoryjnych w przemyśle chemicznym.