Gratis Joomla Templates by Hostmonster Coupon

Wycieczka do Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.

      2Dnia 19.09 .2018 r. klasa III C pod opieką p. Małgorzaty Sroki i p. Anny Januś odbyła wspaniałą wycieczkę do Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach .

Uczniowie zwiedzali zabudowania , w których żył i mieszkał W.Witos.

Składają się one z domu rodzinnego z 1814 r., w którym Witos się urodził oraz z gospodarstwa wybudowanego w latach 1905 – 1913 przez samego Witosa. 

W skład gospodarstwa wchodzą: budynek mieszkalny, stajnia, dwie stodoły i piwnica.„Wspomnienia ze szkolnej ławy” (7 -14 lat)


Dzieci uczestniczyły w warsztatach muzealnych , których zadaniem było przybliżenie charakteru szkoły wiejskiej z dawnych lat. Uczniowie zasiedli w drewnianych ławkach ,a następnie przy użyciu gęsich piór i atramentu umieszczonego w kałamarzach zapoznali się z dawną metodą pięknego pisania (kaligrafią ) i ze sposobem zapisywania osobistych przemyśleń, wspomnień w formie pamiętnikarskiej.

Uczniowie zostali wprowadzeni w tematykę zajęć krótką pogadanką i prezentacją multimedialną, która zobrazowała szkolnictwo w Polsce z przełomu XIX i XX wieku oraz zobaczyli rękopisy Wincentego Witosa. Prowadząca w krótkim wprowadzeniu wyjaśniła: Co to jest kaligrafia? Do czego służy gęsie pióro czy lipowy patyczek? Co to jest kałamarz? Następnie uczniowie zasiedli w starych drewnianych ławkach, aby poczuć klimat szkoły sprzed 100 lat. Dzieci podjęły próbę samodzielnego pisania gęsim piórem/lipowym patyczkiem, stosując zasady kaligrafii.
W ostatniej części zajęć każdy uczestnik, pracując indywidualnie, samodzielnie wykonał, piękną , ozdobną okładkę pamiętnika za pomocą kolażu. Na pierwszej stronie pamiętnika została umieszczona informacja ze spotkania w Muzeum. Na kolejnej stronie każdy wkleił swoją kartkę z lekcji. Zajęcia zakończyły się wspólnym rozwiązywaniem rebusów i zgadywanek. Następnie wszyscy zasiedli do wspólnego stołu i smakowali wspaniałe kiełbaski z grilla. Zabawą i konkursom nie było końca …ale niestety musieliśmy wracać do domu.

 zklasa
 szkolazdrowie
 ambasador