Gratis Joomla Templates by Hostmonster Coupon

I jeszcze jedna relacja z wycieczki do Niemiec (19 – 21 września 2018 r.)

DSC04246W dniach od 19 do 21 września br., 46 - osobowa grupa młodzieży z naszej szkoły uczestniczyła wraz z opiekunami w wycieczce do Niemiec. Wyjazd miał charakter edukacyjny i zawierał w sobie elementy z różnych obszarów wiedzy, począwszy od historii oraz geografii poprzez sztukę i kulturoznawstwo, a skończywszy na wiedzy o społeczeństwie i praktycznym zastosowaniu języka niemieckiego w konkretnych sytuacjach. Dzięki towarzyszącej nam Pani Przewodnik poznaliśmy najatrakcyjniejsze miejsca Berlina i Poczdamu. Program był bardzo bogaty i wymagał od wszystkich sporego zaangażowania.

W pierwszym dniu pobytu w stolicy Niemiec zobaczyliśmy m. in. Bramę Brandenburską, spacerowaliśmy słynną ulicą Unter den Linden i uwieczniliśmy na zdjęciach Forum Fridericianum – kompleks historycznych budowli powstałych za rządów Fryderyka Wielkiego. Niemałe wrażenie zrobiła na nas unikatowa na skalę światową Wyspa Muzeów – cel znawców i miłośników sztuki starożytnej. To zespół pięciu muzeów, wpisany na listę UNESCO. W Muzeum Pergamońskim podziwialiśmy m. in. Bramę Isztar z Babilonu, Bramę z Miletu, Fasadę pałacu Mszatta i bardzo cenne perskie dywany. Na liście licznych zabytków Berlina, które mieliśmy okazję zobaczyć, znalazły się także odbudowywany Pałac Hohenzollernów, Czerwony Ratusz, Katedra św. Jadwigi, Uniwersytet Humboldta, Kościół św. Mikołaja, Katedra Francuska i Katedra Niemiecka. Wspaniałe wnętrze ewangelickiej katedry w Berlinie, jak i panorama miasta rozpościerająca się z kopuły tej świątyni w pełni wynagrodziły nam wszelkie trudy podróży. Po intensywnym zwiedzaniu, odpoczęliśmy w parku przylegającym do jednego z najpiękniejszych zespołów architektonicznych stolicy Niemiec – pałacu Charlottenburg. Drugi dzień wycieczki po Berlinie przeznaczony był na miejsca związane z historią XIX i XX w. Byliśmy na Placu Poczdamskim, zwanym „berlińskim Manhattanem”, dowiedzieliśmy się, gdzie była m. in. siedziba SS, Gestapo i Kancelaria III Rzeszy. Widzieliśmy fragmenty Muru Berlińskiego i z zainteresowaniem wysłuchaliśmy historii związanej z jego powstaniem. Zwiedziliśmy Kościół Pamięci, a następnie w zadumie zatrzymaliśmy się w jego pobliżu, gdzie 19 grudnia 2016 r. podczas jarmarku bożonarodzeniowego doszło do zamachu terrorystycznego. Wśród upamiętnionych w tym miejscu dwunastu ofiar znajduje się polski kierowca ciężarówki, Łukasz Urban. Bardzo duże wrażenie zrobiło na nas Sony Center – nowoczesny symbol Berlina i miejsce znane wszystkim entuzjastom kina. Architektoniczną atrakcją budynku jest charakterystyczna konstrukcja dachu, nabierająca kolorytu zwłaszcza wieczorem, gdy jest podświetlana. Pani Przewodnik pokazała nam również dzielnicę rządową, ze znajdującym się tam Urzędem Kanclerskim, a następnie zaprowadziła nas w pobliże gmachu parlamentu, zwanego potocznie Reichstagiem. Drugi dzień pobytu w Berlinie zakończyliśmy w Niemieckim Muzeum Techniki, na dachu którego umieszczony jest amerykański samolot Douglas C-47 Skytrain. Trzeci i ostatni dzień wycieczki do Niemiec spędziliśmy w Poczdamie – stolicy landu o nazwie Brandenburgia. Głównym celem wyjazdu był Pałac Sanssouci, wpisany na listę UNESCO. Architektura, tarasowe ogrody, liczne marmurowe rzeźby, jak i fontanny przeniosły nas w czasy XVIII stulecia. Na zdjęciach z Poczdamu uwieczniliśmy także Aleksandrowkę – osiedle drewnianych domów w stylu rosyjskim z XIX w., Dzielnicę Holenderską oraz Bramę Brandenburską. Ostatnim, ważnym akcentem wyjazdu do stolicy Brandenburgii był uroczy, wzorowany na angielskich dworach gotyckich, Pałac Cecylienhof. To tutaj miało miejsce historyczne wydarzenie z 1945 r. – konferencja poczdamska, podczas której dyskutowano nad przyszłością Niemiec i nad nowym porządkiem w Europie po zakończeniu II wojny światowej. Przed wyruszeniem w drogę powrotną do Polski, wstąpiliśmy jeszcze na krótko do Brandenburga nad Hawelą, gdzie odwiedziliśmy zabytkową katedrę z XII w. Wycieczka dobiegła końca. Wróciliśmy do domów pełni nowych wrażeń, doświadczeń i planów na przyszłość. Dla wielu z nas wyjazd ten będzie inspiracją, bodźcem do pogłębienia wiedzy na temat odwiedzonych miejsc lub też do odkrywania nowych, równie interesujących.

W imieniu wszystkich uczestników wycieczki, pragnę bardzo serdecznie podziękować Panu Markowi Sztorcowi za ogrom pracy, jaki włożył w przygotowanie i realizację programu wyjazdu do Niemiec. Pojawiają się już pytania o cel i termin kolejnego. J

Beata Wideł

nauczyciel języka niemieckiego

 zklasa
 szkolazdrowie
 ambasador