Gratis Joomla Templates by Hostmonster Coupon

VI Dyktando Niepodległościowe – pokonane!

20181116 121309Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Małopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”. Etap szkolny odbył się 9 października 2018 roku. Do pisania dyktanda przystąpiło 15 uczniów. Tekst był bardzo trudny, dlatego do kolejnego etapu zakwalifikowała się tylko jedna uczennica – Oliwia Lebda. Dyktando odbywało się w trzech grupach wiekowych: klasy IV-VI, klasy VII,VIII i gimnazjum oraz szkoły ponadgimnazjalne. W naszej szkole do konkursu przystąpili tylko uczniowie klas VII i VIII.W całym województwie w tej kategorii wiekowej dyktando pisało 4506 uczniów z 335 szkół. Natomiast grupa uczniów ze wszystkich kategorii liczyła 16 000. Jest to liczba ogromna.

Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 65 znawców ortografii ze średnim wynikiem 77,6%. W tym gronie znalazła się nasza Oliwia, która 7 listopada pojechała do Krakowa, aby wziąć udział w etapie wojewódzkim VI Dyktanda Niepodległościowego. Tekst nosił tytuł: „Jak marzenia o morzu przestały być mrzonką” i poświęcony był zaślubinom z morzem. Dyktando było tak trudne, że niejeden dorosły musiałby się poważnie zastanowić, aby napisać je poprawnie. Oliwii się to udało i po raz kolejny została laureatką konkursu. 16 listopada odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w siedzibie fundacji „Zawsze Warto”. Miejsce to symboliczne, gdyż w budynku siedziby mieszkała niegdyś polska noblistka W. Szymborska. Nasza uczennica była jedyną przedstawicielką Tarnowa, z czego możemy być jeszcze bardziej dumni. Na zakończenie pozwolę sobie na osobistą refleksję.

Oliwko! Dużo czasu spędziłyśmy razem, przygotowując się do dyktanda. Była to dla mnie - a mam nadzieję, że i dla Ciebie – prawdziwa przyjemność. Wspomniana pani Szymborska powiedziała, że „nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy” i niestety miała rację. Przypuszczam, że już nigdy nie będę miała możliwości pracować z tak sumienną i ambitną uczennicą jak Ty. Nasze rozmowy merytoryczne, jak i te o normalnym, codziennym życiu świadczyły o tym, że jesteś dojrzałą dziewczynką, która wiele osiągnie. Życzę Ci, abyś dążyła do celu, który sobie postawiłaś. Jeżeli kiedykolwiek napotkasz przeszkody i zwątpisz, przypomnij sobie, że jesteś Oliwią Pierwszą Niezwyciężoną i idź dalej. Pamiętaj, że ten tytuł zobowiązuje. I tego życzę Ci z całego serca.

Twoja polonistka
Bogusława Kudła

20181116 121309

 zklasa
 szkolazdrowie
 ambasador