Tajemnice Rynku, ratusza oraz kamieniczek na Starym Mieście

Dnia 25 czerwca 2015 już po raz czwarty klasy 2c i 4c brały udział w projekcie „ Rozejrzyj się – historia i sztuka są wśród nas”. Tym razem uczniowie poznawali tajemnice Rynku, Ratusza oraz kamieniczek na Starym Mieście. Pani przewodnik zapoznała uczniów z historią powstania Rynku, który wytyczony został w czasie lokacji miasta w 1330 r. zgodnie z zasadami średniowiecznej urbanistyki. Rynek ma kształt nieregularnego czworokąta o wymiarach 87x82x72 m.

Obecną zabudowę Rynku stanowią kamienice mieszczańskie powstałe w okresie od XVI do XIX w. Centralną część placu zajmuje renesansowy ratusz. Z narożników Rynku odchodzą cztery pary ulic równoległych do pierzei:

Uczniowie poznali również historię Tarnowskiej Katedry czyli najbardziej reprezentatywnego zabytku Tarnowa. Wielokrotnie przebudowywana. W swym pierwotnym, gotyckim XIV-wiecznym kształcie, była to zapewne budowla bezwieżowa, jednonawowa z prostokątnym prezbiterium, wzniesiona z cegły z dodatkiem kamienia. Stopniowo pierwotna bryła kościoła była obudowywana kaplicami od końca XIV w. do XIX w. /za www.tarnow.pl/

Uczniowie byli również na Wielkich i Małych Schodach, skąd mogli podziwiać Górę św. Marcina.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć.

Kolejne relacje już w następnym roku szkolnym.