Bastyr Stefan

Stefan Bastyr (ur. w 1890 r. w Ulanowie, zm. w 1920 we Lwowie). Polski lotnik wojskowy. W latach 1900-1908 uczęszczał do Cesarsko-Królewskiej Szkoły Realnej w Tarnobrzegu. Następnie studiował na Wydziale Budowy Maszyn Politechnik Lwowskiej. Był jednym z założycieli Związku Awiatycznego Studentów Politechniki Lwowskiej. W 1913 wspólnie z kolegami brał udział w budowie samolotu ZASPL, którego nigdy nie ukończono. W 1914 został powołany do armii austro-węgierskiej, gdzie służył w 27 Pułku Artylerii Polowej walcząc na froncie wschodnim. W drugiej połowie 1915 zgłosił się ochotniczo do służby w lotnictwie. Szkolił się w Szkole Pilotów w Sarajewie oraz Szkole Pilotów Myśliwskich w Campo Formido. Następnie służył na froncie włoskim w eskadrach Flik 10 i Flik 12D jako oficer techniczny i obserwator na samolotach rozpoznawczych. Do wojska polskiego wstąpił 1 listopada 1918 r. W listopadzie podczas walk polsko-ukraińskich o Lwów uczestniczył  zabezpieczaniu lotniska Lewandówka, którego został komendantem. W dniu 5 listopada 1918 r. odbył też pierwszy lot bojowy w dziejach polskiego lotnictwa, w czasie którego wspólnie z Januszem de Beaurain obrzucili bombami oddziały ukraińskie w rejonie dworca kolejowego. W czasie walk o Lwów wykonał 28 lotów, najwięcej ze wszystkich pilotów lwowskich. 22 listopada został mianowany do stopnia kapitana i objął dowództwo nad Eskadrą Obrony Lwowa. Kapitan Bastyr był prekursorem wprowadzenia w polskim lotnictwie lotów grupowych. Jako kierownik Ruchu Parku Lotniczego podjął decyzję o budowie 10 samolotów Hansa-Brandenburg C I, pierwszych powstałych w powojennej Polsce. W 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej brał udział w akcjach bojowych przeciwko Armii Konnej Budionnego w obronie Lwowa i w bitwie pod Brodami. Walczył też wspólnie z amerykańskimi pilotami  z Eskadry Kościuszkowskiej. Zginął 6 sierpnia 1920 r. w katastrofie lotniczej na lotnisku Lewandówka. Prawdopodobną przyczyną wypadku było zasłabnięcie spowodowane chorobą serca, na jaką wówczas cierpiał. Został pochowany na Cmentarzu Obrońców Lwowa w Kwaterze Dowódców.

Biogram opracował Filip Maziarka