Gratis Joomla Templates by Hostmonster Coupon

Peterko Józef

peterko zJózef Peterko urodził się 7 stycznia 1901 roku w Botwinie w Małopolsce (powiat Biała).Tam kończy szkołę podstawową, a następnie uzyskuje tytuł księgowego – bilansisty. Od dnia 3 listopada 1918 roku, do chwili złożenia broni w sierpniu 1921, bierze czynny udział w zdobyciu Przemyśla i okolic, skąd wyjeżdża na odsiecz Lwowa. 21 listopada, podczas walk w obronie tego miasta, zostaje ciężko ranny odłamkiem szrapnela w głowę i lewą nogę. Po wyleczeniu ran, w styczniu 1919 roku, bierze udział jako wywiadowca w kampanii na froncie ukraińskim, litewsko – białoruskim oraz bolszewickim. Z wojska zostaje definitywnie zwolniony 20 lutego 1920 roku i udekorowany Krzyżem Obrońców Lwowa oraz odznaką Orlęta. W Zakładach Azotowych w Mościcach pracuje nieprzerwanie od 1 kwietnia 1929 roku do 30 kwietnia 1966. Otrzymuje medal Zasłużony dla ZA. Umiera 24 kwietnia 1988 roku i zostaje pochowany na Mościckim cmentarzu.

Biogram opracowała Joanna Papuga na podstawie artykułu Pelagii Dyrdoń, Orlęta Lwowskie  w Tarnowskich Azotach, [w:) Rocznik Tarnowski 2001-2002, ss.175-186

 zklasa
 szkolazdrowie
 ambasador