Wyniki Konkursu Poetyckiego na „Inwokację XXI wieku”

W ramach realizacji III etapu miejskiego konkursu „Narodowe Święto Niepodległości” – „ Świętujmy Niepodległą” zorganizowaliśmy Patriotyczny Konkurs Poetycki na „Inwokację XXI wieku” – Polsko! Ojczyzno moja! Ty jesteś jak…

Młodzi poeci nie zawiedli – dostarczyli polonistycznemu jury kilkanaście oryginalnych, pięknych i przejmujących tekstów. Były to zarówno wiersze stroficzne, jak i ciągłe, rymowane i białe (bez rymów), a wszystkie obrazowały dużą wrażliwość autorów. Miło nam poinformować, że jedna z poetek pokusiła się nawet o stworzenie trzynastozgłoskowca – i zrobiła to świetnie! Wyjaśniamy, że to taki wiersz sylabiczny, w którym w każdym wersie występuje trzynaście zgłosek (czyli sylab). Adam Mickiewicz napisał Pana Tadeusza właśnie w takim systemie wersyfikacyjnym. Uwierzcie – nie jest to łatwe! Ojczyznę przyrównywano m.in. do kwiatu, szkoły, czy wiary przodków.

Wszystkie utwory niosły ogromną miłość Ojczyzny, jednocześnie widać było starania językowe i dbałość o środki stylistyczne. Nasz szkolny projekt zatytułowaliśmy „Wolności, dodaj mi skrzydeł!” i po każdym konkursie literackim widzimy, jak nasi uczniowie wznoszą się na wyżyny. Brawo!

Oto nagrodzeni:

I miejsce ex aequo – Zuzanna Marchwicka (VII c) i Marta Góral (VI d)

II miejsce – Amelia Ptaśnik (IV c)

III miejsce – Jakub Soja (VI d)

Wyróżnienie – Aleksandra Kocoł (IV d)

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów w rozwijaniu językowych talentów.

Polonistki SP nr 9