Chillout Room - diapolapsy?

photo camera 219958 640

Często robicie zdjęcia? Myślę, że tak. Bo na „fejsa” i na „insta” trzeba przecież coś wrzucać :) Z tymi zdjęciami można zrobić coś jeszcze. Kto z Was próbował tworzyć diaporamy?

 

To fantastyczna forma opowieści o czymś za pomocą przenikających się obrazów z towarzyszeniem muzyki. Eeee, kolejna prezentacja, pewnie ktoś pomyśli. Niezupełnie. Zobacz sam czym jest diaporama.

https://kuczkowski.net/galerie/diaporamy/

 

Diaporamy z powyższej strony opowiadają o pięknie przyrody ale to Wy decydujecie o czym opowie Wasza diaporama. Może o emocjach, jakie teraz przeżywacie, albo o waszych zwierzakach domowych a może o tym wszystkim co jest dla Was ważne. Diaporama to także okazja by zostać producentem teledysków. Możecie w taki sposób stworzyć własny teledysk do ulubionej piosenki. Wystarczy odpowiednia ilość zdjęć. Zobaczcie co można zrobić fotografując… pomarańcze :)

https://www.youtube.com/watch?v=kIg9v1xafhg

W diaporamie ważny jest efekt przenikania się obrazów. Najlepiej jeśli w momencie widoczności obydwu tworzy się unikalna, spójna całość. Ten efekt chyba najtrudniej uzyskać ale wrażenia są magiczne jeśli już wciągniemy się wzrokowo i słuchowo w opowieść.

Co by tu jeszcze z tymi zdjęciami… timelapse! Wiecie co to takiego? Też super zabawa tylko wymaga dużo czasu a tego akurat mamy pod dostatkiem. Chodzi o to, żeby pokazać jakiś proces bardzo rozciągnięty w czasie za pomocą zdjęć połączonych w film poklatkowy, np. nie możemy usiąść przed doniczką z ziemią, zasadzić nasionko i obserwować jak z niego wyrasta duży kwiat bo to zajęłoby nam zbyt wiele czasu a przecież musimy także spać, prawda? To znaczy możemy ale nie widzimy tego procesu w np. 30 sekundowym filmiku pokazującym nam fazy wzrostu naszej rośliny. No dobra ale po co mi to? Bo świat wokół nas nieustannie się zmienia i to co jest dzisiaj za kilka miesięcy lub lat nie będzie już takie samo albo nie będzie tego wcale.

Zobaczcie jak wygląda timelapse na przykładzie rozwoju rośliny:

https://www.youtube.com/watch?v=w77zPAtVTuI

 

Albo z życia człowieka, nasz wygląd też się zmienia :)

https://www.youtube.com/watch?v=eMrfpt3q3Vo

 

A co jeśli nasz timelapse puścimy nieco wolniej i zastosujemy efekt przenikania się obrazów? Powstanie diapolapse? :) Timelapsem możecie przygotować filmik z odrabiania pracy z np. techniki. Będzie widać jak wasza praca „rośnie w oczach” :) Technika albo plastyka? Proszę bardzo:)

https://www.youtube.com/watch?v=RRj6WuKGVSU

Jak wykonać timelapsa? Albo robić dużo pojedynczych zdjęć i później wszystko poskładac w odpowiedniej kolejności w programie komputerowym albo, jeśli macie aparat cyfrowy z funkcją pstrykania zdjęć automatycznie po wcześniejszym ustawieniu odstępu czasowego (np. co 10 sekund albo co 30 sekund) to możecie zamocować aparat na statywie i przygotować w taki sposób serię zdjęć zmieniającego się świata za waszym oknem czy balkonem – jak budzi się dzień – wschód słońca albo jak się ściemnia i zapalają się światła w oknach mieszkań sąsiednich bloków i latarnie uliczne. Możecie też np. co 30 dni fotografować kogoś ze swojej rodziny. Jeśli zrobicie takie zdjęcia przez kilka lat, to powstanie z tego fajny filmik w stylu – patrz mamo jak Ci się fryzura zmieniała (a tata powie, no wiesz Marysiu nic się nie zmieniłaś i jesteś ładna jak zawsze – i wszyscy będą zadowoleni :)) W internecie znajdziecie sporo propozycji darmowych programów, za pomocą których wykonacie swoje diaporamy albo poskładacie zdjęcia w film poklatkowy.

doradca zawodowy