Chillout Room - dęte dźwięki :)

didgeridoo 389074 640

Muzykować każdy może – chyba, że sąsiedzi stracą cierpliwość :) Jeśli któregoś dnia zapukają do Waszych drzwi z przerażeniem w oczach i zerkając Wam podejrzliwie nad ramieniem w głąb mieszkania wyszeptają „pobladłymi usty” - Macie w domu mamuta?,

 

to odpowiecie że macie didgeridoo... No właśnie :) To nie jest nazwa zwierzątka ani awarii w rurach kanalizacyjnych. Jest to instrument, ale zupełnie niezwykły bo w sumie to taki kawał drewnianej rury. Ale jak wspaniale brzmi! :) Na pewno nie będą chcieli uwierzyć na słowo i prędko się ich nie pozbędziecie, chyba że pokażecie co wydawało owe niezwykłe, głęboko wibrujące dźwięki.

Tak brzmi współczesna forma muzyki na didgeridoo (absolutne szaleństwo dźwiękowe :)

https://www.youtube.com/watch?v=oXBGZoBYaLY

a tutaj solo

https://www.youtube.com/watch?v=qt7X9EEKyMo

 

Można wykonać didgeridoo za pomocą kawałka rury pcv i wosku (parafiny?), z którego wykonuje się ustnik bo inaczej nie będzie dobrze brzmiało. Jak to zrobić?

https://www.youtube.com/watch?v=SqhUKxLokAw

Jak już wykonacie swoje didgeridoo, to warto je ozdobić. W internecie znajdziecie wiele przykładów malowanych didgeridoo, którymi możecie się inspirować lub wymyślić własny, unikalny wzór i nanieść go na instrument :)

A co jeśli wolę nasze klimaty muzyczne? A proszę bardzo, fujarka bezotworowa :)

Poniżej link do filmu jak robić fujarkę bezotworową. W pracach z ostrymi narzędziami pozwólcie, żeby wyręczyła was osoba dorosła. To wymaga wprawy i uwagi.

https://www.youtube.com/watch?v=Sd9snGkPTsU

Czarny bez ma w środku coś w rodzaju „waty roślinnej” i można ją wydłubać (wypchać) za pomocą wystarczająco sztywnego drutu. Z mojej strony taka sugestia by robić ze ściętego uprzednio kawałka (jakaś wycinka) i podsuszonego lekko. Jak zrobicie ze świeżego kawałka drewna, to otworek w który grający dmucha na skutek wysychania drewna może skurczyć się za bardzo. Tak się stało z jednym gwizdkiem, który wykonałem kiedyś z kawałka gałęzi bzu czarnego. Jeśli uznacie, że fujarka bezotworowa to zbyt duże dla Was wyzwanie jeśli chodzi o pracę w drewnie, to można poeksperymentować z gwizdkiem. Będzie z krótszego kawałka gałęzi więc wypychanie środka pójdzie znacznie łatwiej. Potem taki gwizdek zupełnie niepowtarzalny, hand made możecie ozdobić malując go lub doczepiając jakieś piórka, wieszając na sznurku lub rzemyku. I na pewno będzie bardziej klimatyczny niż chińskie gwizdki z drukarki 3D :)

Tak można grać na instrumentach wykonanych z bzu czarnego

https://www.youtube.com/watch?v=SS82Ew96hqw

Udanego muzykowania i pamiętajcie - wszelkie prace z ostrymi przedmiotami lub narzędziami elektrycznymi czy gorącymi zostawiajcie osobom dorosłym :)

 

doradca zawodowy