Chillout Room - zrób sobie ryczywoła

WP 20200407 14 42 48 Pro resizedKolejna propozycja chillout roomu na dźwiękowo. Tym razem churinga albo bullroarer.

Churinga ma swoje korzenie w Australii i wizualnie różni się od "deseczek" wykonywanych pod nazwą bullroarer w zachodniej części świata (a u nas ryczywół). Ma głębokie znaczenie w kulturze aborygenów, bywa pięknie zdobiona i nie jest wykonywana z kawałka sklejki z marketu budowlanego :) Ale my nie jesteśmy aborygenami więc możemy pominąć kulturowe odniesienia i wykonać bullroarer jako rodzaj instrumentu - sygnalizatora, przeszkadzacza, wypłaszacza oraz machacza. Jak zwykle technika wykonania i pokaz możliwości dźwiękowych na filmikach z YT. Od siebie dodam tylko, że możemy wykonac ten przedmiot kierując się wzornictwem australijskim (nieco inny kształt i odpowiednie zdobienia) lub mając tylko kawałek deseczki (np. powstałej z rozszczepionego kawałka gałęzi - jak na zdjęciu obok) zdecydować się na prostszy kształt. Zdobienia oczywiście są kwestią gustu.

Filmik z wykonania bullroarer (metoda prosta)

https://www.youtube.com/watch?v=yJN1hDrXtto

Możliwości dźwiękowe

https://www.youtube.com/watch?v=5PgGDMmBtDg

Więcej na ten temat znajdziecie sami w internecie :) Pamiętajcie o bezpieczeństwie podczas majsterkowania. Zawsze używajcie ochrony rąk, oczu i jeśli trzeba to również dróg oddechowych (szczególnie podczas mechanicznego szlifowania gdy powstaje sporo pyłu). Majsterkujcie za zgodą rodziców i z ich pomocą (zwłaszcza jeśli sięgacie po ostre lub elektryczne narzędzia).

Głośnego ryczywoła! :) I nie machajcie nim w domu bo rozbijecie lampy albo traficie kogoś z domowników.

Ze świątecznymi życzeniami zdrowia i wszelkiej pomyślności

doradca zawodowy