Cel – warto go mieć czy nie warto?

Wiele osób chciałoby w swoim życiu osiągnąć to szczególne „coś” Dla jednych będzie to władza i prestiż, dla innych sukces finansowy lub rodzina. Możliwości jest bardzo wiele. Potrzeby i ambicje mamy różne, tak jak różne są zamiłowania, pasje, ustalony porządek w systemie wartości. Jednakże istnieje pewna cecha wspólna. Jest nią dążenie do celu. Potrzeba celu i sensu, która ujawnia się zarówno w rzeczach prostych i codziennych jak i w rozważaniach filozofów.

Cel nadaje kierunek naszym działaniom

Uświadomienie sobie celu powoduje, że możemy wybrać najbardziej efektywne metody działania, służące jego osiągnięciu. W praktyce oznacza to, że nie zmarnujemy czasu ani wysiłku, że skutecznie wykorzystamy własny potencjał angażując go do pracy. Przykładem może być osoba trenująca w klubie fitness. Zanim rozpocznie trening powinna ustalić w jakim celu będzie ćwiczyć. Czy chce poprawić swoją wydolność? Zbudować muskulaturę jak kulturysta? Zrzucić zbędne kilogramy? A może jeszcze coś innego?

Każdy z tych celów jest osiągalny poprzez stosowanie odpowiednich programów treningowych a więc odpowiednich „narzędzi”, które służą wypracowaniu określonych rezultatów.

Cel pomaga nam się odnaleźć, jeśli „zgubimy drogę”

Jeśli w pewnym momencie zaczynasz mieć wątpliwości zadaj sobie pytanie o swój cel. Czy to, co robisz zbliża Cię do celu czy oddala? Czy pomaga osiągać cel, czy przeszkadza? Czy to, co aktualnie robisz jest na pewno tym czego pragniesz? Czy to, co robisz jest zgodne z Twoim systemem wartości? Twoimi przekonaniami? Jeśli zagubimy się w natłoku różnych spraw
i okoliczności życiowych, nasz cel będzie działał jak igła kompasu prowadząca nas na właściwy szlak.

Cel motywuje nas do działania, dzień po dniu

Zdarzyło Ci się kiedyś powiedzieć „Niby po co mam to robić? Nie chce mi się” No właśnie – po co? To jest kluczowe pytanie. Jeśli zamierzasz zainwestować swój czas i wysiłek w jakieś działanie, to powinieneś wiedzieć co Ci to daje. Co zyskujesz w zamian oraz jakie wartości możesz realizować poprzez swoje działanie. Cele długoterminowe wymagają od nas zdolności do długotrwałego działania i koncentracji na tym co robimy. Zatem posiadanie celu i dążenie do niego pomaga nam budować w sobie systematyczność, odpowiedzialność, zaangażowanie, niezłomność oraz wiele innych cech, przydatnych w naszym codziennym życiu.

Cel pomaga nam się rozwijać

Dążenie do osiągnięcia naszego celu sprawia, że poszerzamy swoją wiedzę i umiejętności, nasz potencjał wzrasta z upływem czasu i pozwala na stawianie sobie znacznie trudniejszych i bardziej atrakcyjnych wyzwań. Osiągając swoje cele czujemy się zwycięzcami, budujemy wysokie poczucie własnej wartości, wzrasta nasza pewność siebie, zaufanie do własnych możliwości, wiara we własną skuteczność.

A co jeśli nie osiągamy celu?

Traktujmy nasze niepowodzenia nie w kategoriach katastrofy i osobistej tragedii, która odbiera nam chęć działania, lecz jako informację zwrotną, która mówi co w naszym działaniu było nieprawidłowe.  Takie podejście wymaga odrobiny refleksyjności, zatrzymania się na moment by przeanalizować sytuację i wyciągnąć właściwe wnioski. Niepowodzenia, z których wyciągamy wnioski pozwalają nam doskonalić nasze działania, unikać tych samych błędów w przyszłości. Sprawiają, że stajemy się bardziej świadomi nie tylko własnych możliwości ale także i ograniczeń a co za tym idzie uczą nas bardziej realnego spoglądania na siebie i otaczającą rzeczywistość.

Jeśli do tej pory nie wyznaczałeś sobie celów, to może po przeczytaniu tego tekstu zechcesz podjąć jakieś wyzwanie. Jeśli brakuje Ci pewności siebie, to wyznaczaj sobie mniejsze cele, które łatwiej osiągniesz. Jednak muszą one dawać Ci poczucie, że się rozwijasz. Dreptanie w miejscu nie jest dobrym pomysłem. Możesz wyznaczać sobie cele dotyczące wyników w nauce, w ramach swoich zainteresowań pozaszkolnych, w sporcie, w poznawaniu nowych rzeczy, itd. Pamiętaj tylko aby były to cele realistyczne, których osiągnięcie jest możliwe i zależy od Ciebie a nie od uśmiechu losu i przypadku.

doradca zawodowy

W.S.