Branża ceramiczno - szklarska

pottery 1139047 640

Poznaj zawody z branży ceramiczno - szklarskiej.

OPERATOR URZĄDZEŃ PRZEMYSŁU CERAMICZNEGO

Kwalifikacja
CES.01. Eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłu ceramicznego

Zadania zawodowe:
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie operator urządzeń przemysłu ceramicznego powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych:

1) przygotowywania surowców i półproduktów do produkcji wyrobów ceramicznych;
2) wytwarzania półproduktów i wyrobów ceramicznych;
3) użytkowania maszyn i urządzeń w przemyśle ceramicznym;
4) regulowania i utrzymywania parametrów procesów produkcyjnych.

Możliwości podnoszenia kwalifikacji w zawodzie

potwierdzeniu kwalifikacji CES.01. Eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłu ceramicznego może uzyskać dyplom zawodowy w zawodzie technik ceramik po potwierdzeniu kwalifikacji CES.03. Organizacja i kontrolowanie procesów w przemyśle ceramicznym oraz uzyskaniu wykształcenia średniego lub średniego branżowego.

OPERATOR URZĄDZEŃ PRZEMYSŁU SZKLARSKIEGO

Kwalifikacja
CES.02. Eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłu szklarskiego

Zadania zawodowe:
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie operator urządzeń przemysłu szklarskiego powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych:

1) obsługiwania maszyn i urządzeń do sporządzania zestawu szklarskiego i topienia mas szklanych;
2) obsługiwania maszyn i urządzeń do formowania, zdobienia i przetwarzania wyrobów ze szkła;
3) formowania wyrobów ze szkła.

Możliwości podnoszenia kwalifikacji w zawodzie

potwierdzeniu kwalifikacji CES.02. Eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłu szklarskiego może uzyskać dyplom zawodowy w zawodzie technik technologii szkła po potwierdzeniu kwalifikacji CES.04. Organizacja procesów wytwarzania wyrobów ze szkła oraz uzyskaniu wykształcenia średniego lub średniego branżowego.

TECHNIK CERAMIK

Kwalifikacje
CES.01. Eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłu ceramicznego
CES.03. Organizacja i kontrolowanie procesów w przemyśle ceramicznym

Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik ceramik powinien być przygotowany do
wykonywania zadań zawodowych:

1) w zakresie kwalifikacji CES.01. Eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłu ceramicznego:
a) przygotowywania surowców i półproduktów do produkcji wyrobów ceramicznych,
b) wytwarzania półproduktów i wyrobów ceramicznych,
c) użytkowania maszyn i urządzeń w przemyśle ceramicznym,
d) regulowania i utrzymywania parametrów procesów produkcyjnych;

2) w zakresie kwalifikacji CES.03. Organizacja i kontrolowanie procesów w przemyśle ceramicznym:
a) planowania procesów produkcji wyrobów ceramicznych,
b) monitorowania procesów technologicznych w przemyśle ceramicznym,
c) wykonywania badań laboratoryjnych surowców, półproduktów i wyrobów ceramicznych zgodnie
z normami.

TECHNIK TECHNOLOGII SZKŁA

Kwalifikacje
CES.02. Eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłu szklarskiego
CES.04. Organizacja procesów wytwarzania wyrobów ze szkła

Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik technologii szkła powinien być przygotowany do
wykonywania zadań zawodowych:

1) w zakresie kwalifikacji CES.02. Eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłu szklarskiego:
a) obsługiwania maszyn i urządzeń do sporządzania zestawu szklarskiego i topienia mas szklanych,
b) obsługiwania maszyn i urządzeń do formowania, zdobienia i przetwarzania wyrobów ze szkła,
c) formowania wyrobów ze szkła;

2) w zakresie kwalifikacji CES.04. Organizacja procesów wytwarzania wyrobów ze szkła:
a) wykonywania badań laboratoryjnych surowców szklarskich, szkła, wyrobów ze szkła,
b) organizowania i prowadzenia procesów wytwarzania wyrobów ze szkła,
c) kontrolowania przebiegu procesów technologicznych przemysłu szklarskiego.