Branża pomocy społecznej

wheelchair 3948122 640

Opiekowanie się ludźmi jest Twoim życiowym powołaniem? Jesteś odpowiedzialny, empatyczny, opiekuńczy? Poznaj zawody, w których będziesz mógł się realizować.

ASYSTENT OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ

SPO.01. Udzielanie pomocy i organizacja wsparcia osobie niepełnosprawnej

Zadania zawodowe

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji SPO.01. Udzielanie pomocy i organizacja wsparcia osobie niepełnosprawnej:

1) planowania, wraz z osobą niepełnosprawną lub jej rodziną, kompleksowego wsparcia;

2) świadczenia opieki i wsparcia w zakresie samodzielnego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej;

3) wsparcia osoby niepełnosprawnej w utrzymaniu lub podejmowaniu aktywności społecznej

i zawodowej;

4) udzielania pomocy osobie niepełnosprawnej w korzystaniu z różnych form kompleksowej

rehabilitacji.

OPIEKUN OSOBY STARSZEJ

SPO.02. Świadczenie usług opiekuńczo-wspierających osobie starszej

Zadania zawodowe

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie opiekun osoby starszej powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji SPO.02. Świadczenie usług opiekuńczo-wspierających osobie starszej:

1) ustalenia i klasyfikowania problemów opiekuńczych i potrzeb osoby starszej;

2) diagnozowania zasobów i możliwości środowiska lokalnego, rodzinnego i instytucjonalnego

w stworzeniu sieci wsparcia osoby starszej;

3) dobierania odpowiednich metod i technik, zapewniających kompleksową opiekę osobie starszej;

4) mobilizowania osoby starszej do aktywności.

OPIEKUN W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ

SPO.03. Świadczenie usług opiekuńczo-wspierających osobie podopiecznej

Zadania zawodowe

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie opiekun w domu pomocy społecznej powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji SPO.03. Świadczenie usług opiekuńczo-wspierających osobie podopiecznej:

1) diagnozowania stanu biopsychospołecznego osoby podopiecznej;

2) zapewnienia opieki osobie podopiecznej;

3) utrzymywania sprawności osoby podopiecznej i aktywizowania jej do samodzielności życiowej.

OPIEKUNKA DZIECIĘCA

SPO.04. Świadczenie usług opiekuńczych i wspomagających rozwój dziecka

Zadania zawodowe

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie opiekunka dziecięca powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji SPO.04. Świadczenie usług opiekuńczych i wspomagających rozwój dziecka:

1) planowania i organizowania pracy opiekuńczej, wychowawczej i edukacyjnej;

2) pielęgnowania dziecka zdrowego, chorego i z niepełnosprawnością;

3) prowadzenia działań wychowawczych i edukacyjnych wspomagających rozwój psychomotoryczny dziecka;

4) promowania zdrowia i prowadzenia działań profilaktycznych.

OPIEKUNKA ŚRODOWISKOWA

SPO.05. Świadczenie usług opiekuńczych

Zadania zawodowe

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie opiekunka środowiskowa powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji SPO.05. Świadczenie usług opiekuńczych:

1) organizowania opieki oraz wsparcia społecznego osobie podopiecznej;

2) sprawowania opieki nad osobą podopieczną w celu zapewnienia jej bezpieczeństwa zdrowotnego

i higieny osobistej;

3) pomagania osobie podopiecznej w czynnościach dnia codziennego;

4) motywowania osoby podopiecznej do samodzielności oraz aktywności intelektualnej, fizycznej

i społecznej.