Branża rybacka

fish 33712 640

Rybka jaka jest każdy widzi :)

RYBAK ŚRÓDLĄDOWY

Kwalifikacja

Zadania zawodowe

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie rybak śródlądowy powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji RYB.01. Wykonywanie prac rybackich w akwakulturze oraz rybackie użytkowanie wód śródlądowych:

1) charakteryzowania podstaw produkcji rybackiej;

2) wykonywania prac rybackich w akwakulturze;

3) wykonywania prac związanych z rybackim użytkowaniem wód śródlądowych;

4) obsługiwania urządzeń i maszyn stosowanych w rybactwie oraz montażu i konserwacji narzędzi rybackich.

MOŻLIWOŚCI PODNOSZENIA KWALIFIKACJI W ZAWODZIE

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie rybak śródlądowy po potwierdzeniu kwalifikacji RYB.01.Wykonywanie prac rybackich w akwakulturze oraz rybackie użytkowanie wód śródlądowych może uzyskać dyplom zawodowy w zawodzie technik rybactwa śródlądowego po potwierdzeniu kwalifikacji RYB.02.Organizacja prac rybackich w akwakulturze i w rybackim użytkowaniu wód śródlądowych oraz uzyskaniu wykształcenia średniego lub średniego branżowego.

TECHNIK RYBACTWA ŚRÓDLĄDOWEGO

Kwalifikacje

Zadania zawodowe

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik rybactwa śródlądowego powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych:

1) w zakresie kwalifikacji RYB.01. Wykonywanie prac rybackich w akwakulturze oraz rybackie użytkowanie wód śródlądowych:
a) charakteryzowania podstaw produkcji rybackiej,
b) wykonywania prac rybackich w akwakulturze,
c) wykonywania prac związanych z rybackim użytkowaniem wód śródlądowych,
d) obsługiwania urządzeń i maszyn stosowanych w rybactwie oraz montażu i konserwacji narzędzi rybackich;

2) w zakresie kwalifikacji RYB.02. Organizacja prac rybackich w akwakulturze i w rybackim użytkowaniu wód śródlądowych:
a) planowania i organizowania rybackiego użytkowania wód oraz produkcji ryb i innych organizmów wodnych w akwakulturze,
b) planowania i organizowania profilaktyki zdrowotnej i wstępnego przetwórstwa ryb i innych organizmów wodnych.

TECHNIK RYBOŁÓWSTWA MORSKIEGO

Kwalifikacja

RYB.03. Pełnienie wachty morskiej i portowej na statku rybackim

Zadania zawodowe

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik rybołówstwa morskiego powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji RYB.03. Pełnienie wachty morskiej i portowej na statku rybackim:

1) nawigacji i planowania podróży;

2) prowadzenia akcji ratowniczych i ratunkowych na morzu;

3) dbałości o statek i opieki nad ludźmi;

4) eksploatacji statku rybackiego.