Branża transportu kolejowego

Kwalifikacja

TKO.01. Wykonywanie i utrzymywanie nawierzchni kolejowej i podtorza

Zadania zawodowe

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie monter nawierzchni kolejowej powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji TKO.01. Wykonywanie i utrzymywanie nawierzchni kolejowej i podtorza:

1) wykonywania robót związanych z budową nawierzchni kolejowej;

2) wykonywania robót związanych z wymianą uszkodzonych elementów nawierzchni kolejowej

i elementów podtorza;

3) wykonywania robót związanych z utrzymaniem wymaganych parametrów technicznych nawierzchni kolejowej.

TECHNIK AUTOMATYK STEROWANIA RUCHEM KOLEJOWYM

Kwalifikacja

TKO.02. Montaż i eksploatacja urządzeń i systemów sterowania ruchem kolejowym

Zadania zawodowe

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik automatyk sterowania ruchem kolejowym powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji TKO.02. Montaż i eksploatacja urządzeń i systemów sterowania ruchem kolejowym:

1) montowania urządzeń sterowania ruchem kolejowym stacyjnych i liniowych;

2) montowania urządzeń zabezpieczenia ruchu na przejazdach kolejowo-drogowych;

3) montowania urządzeń zasilających systemy sterowania ruchem kolejowym;

4) diagnostyki i utrzymywania w sprawności technicznej urządzeń sterowania ruchem kolejowym;

5) utrzymywania w sprawności technicznej urządzeń zabezpieczenia ruchu na przejazdach kolejowodrogowych;

6) utrzymywania i eksploatacji urządzeń zasilających systemy sterowania ruchem kolejowym.

TECHNIK BUDOWNICTWA KOLEJOWEGO

TKO.03. Organizacja robót związanych z budową i utrzymaniem dróg kolejowych

Zadania zawodowe

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik budownictwa kolejowego powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych:

1) w zakresie kwalifikacji TKO.03. Organizacja robót związanych z budową i utrzymaniem dróg kolejowych:
a) organizowania, koordynacji i prowadzenia robót związanych z budową i utrzymaniem dróg kolejowych,
b) kontrolowania stanu technicznego dróg kolejowych,
c) podejmowania działań zapewniających bezpieczeństwo prowadzenia ruchu kolejowego w przypadku awarii, wypadku lub klęsk żywiołowych,
d) prowadzenia dokumentacji dotyczącej utrzymania dróg kolejowych;

2) w zakresie kwalifikacji TKO.04. Organizacja robót związanych z budową i utrzymaniem kolejowych obiektów inżynieryjnych oraz podstawy kosztorysowania:
a) organizowania, koordynacji i prowadzenia robót związanych z budową i utrzymaniem kolejowych obiektów inżynieryjnych,
b) kontrolowania stanu technicznego kolejowych obiektów inżynieryjnych,
c) prowadzenia dokumentacji dotyczącej utrzymania kolejowych obiektów inżynieryjnych,
d) sporządzania kosztorysów robót drogowo-mostowych.

TECHNIK ELEKTROENERGETYK TRANSPORTU SZYNOWEGO

TKO.05. Montaż i eksploatacja sieci zasilających oraz trakcji elektrycznej

TKO.06. Montaż i eksploatacja środków transportu szynowego

Zadania zawodowe

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik elektroenergetyk transportu szynowego powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych:

1) w zakresie kwalifikacji TKO.05. Montaż i eksploatacja sieci zasilających oraz trakcji elektrycznej:
a) wykonywania i uruchamiania sieci doprowadzających energię do urządzeń trakcyjnych na podstawie dokumentacji technicznej,
b) wykonywania konserwacji sieci zasilających i trakcji elektrycznej,
c) eksploatowania sieci zasilających i trakcji elektrycznej;

2) w zakresie kwalifikacji TKO.06. Montaż i eksploatacja środków transportu szynowego:
a) montowania i uruchamiania maszyn i urządzeń środków transportu szynowego na podstawie dokumentacji technicznej,
b) montowania i uruchamiania pomocniczych maszyn i urządzeń środków transportu szynowego na podstawie dokumentacji technicznej,
c) diagnozowania, konserwacji i naprawy środków transportu szynowego,
d) eksploatowania środków transportu szynowego.

TECHNIK TRANSPORTU KOLEJOWEGO

TKO.07. Organizacja i prowadzenie ruchu pociągów

TKO.08.Planowanie i realizacja przewozów kolejowych

Zadania zawodowe

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik transportu kolejowego powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych:

1) w zakresie kwalifikacji TKO.07. Organizacja i prowadzenie ruchu pociągów:

1. a) organizowania oraz prowadzenia ruchu pociągów na szlakach i posterunkach ruchu,
  2. b) obsługiwania urządzeń sterowania ruchem, łączności i infrastruktury kolejowej,
  3. c) nadzorowania i koordynowania pracy przewoźników na terenie stacji kolejowej;

2) w zakresie kwalifikacji TKO.08. Planowanie i realizacja przewozów kolejowych:

1. a) planowania i organizowania pasażerskich i towarowych przewozów kolejowych,
  2. b) zarządzania taborem kolejowym,
  3. c) przygotowania do odprawy i przewozu przesyłek, ładunków oraz osób,
  4. d) zestawiania, rozrządzania i obsługi pociągów.