Gratis Joomla Templates by Hostmonster Coupon

„Historię ukrytą w kamieniu”.

pomniki.42Dnia 20 kwietnia 2015 po raz drugi klasy IIC i IVC pod opieką D. Grabowskiej i R. Sobkowiak-Zabawy uczestniczyły w projekcie edukacyjnym „Rozejrzyj się – historia i sztuka są wśród nas”. Tym razem uczniowie poznawali  „Historię ukrytą w kamieniu” czyli odbyła się wędrówka szlakami pamięci – oddanie hołdu tym, którzy walczyli o naszą niepodległość.

 

Pierwszym punktem, z którym uczniowie zostali zapoznani był Zakątek Króla Władysława Łokietka. Znajduje się on na Starym Mieście, w miejscu, gdzie przebiegały dawne mury obronne. Jest tam pomnik króla wysoki na ponad 3 metry, król przedstawiony jest z mieczem i aktem lokacyjnym Tarnowa z herbem miasta.

Następnie uczniowie przeszli ulicą Wałową obserwując kamienice. Dotarli do Ławeczki Poetów gdzie pani przewodnik opowiedziała, że ławeczka powstała z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie i Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa. Ławeczka ma formę kamiennego murku, wzniesionego na planie kwadratu, przykrytego płytą z polerowanego kamienia, na której z trzech stron przysiadły odlane w brązie postacie literatów, wybranych w plebiscycie czytelników Biblioteki Publicznej: Zbigniewa Herberta, Agnieszki Osieckiej i Jana Brzechwy ( wikipedia). Zosia Serek z IIC przy ławeczce zadeklamowała wiersz Jana Brzechwy pt. „ Samochwała”.

Kolejnym przystankiem naszej wędrówki była pozostałość najstarszej tarnowskiej synagogi - Bima, która stanowiła centralną część, miejsce do odprawiania obrzędów religijnych i czytania Tory -"Pięcioksięgu" Mojżesza, służące także jako mównica. Uczniowie zostali zapoznani z miejscem obrzędów religijnych Żydów. Zostali pouczeni jak należy zachować się w miejscach kultu religijnego innych wyznań.

W dalszej części spaceru uczniowie doszli do pomnika Józefa Bema przy skwerku u zbiegu ulic Wałowej i Fortecznej, na tle pozostałych jeszcze murów miejskich. Uczniowie mogli dokładnie obejrzeć rzeźbę wysokości 2,5 metra przedstawiająca pełną postać generała Bema w węgierskim mundurze, z węgierskim Orderem Zasługi I klasy na piersi, okrytą długim płaszczem z futrzanym kołnierzem oraz w kapeluszu z pióropuszem, na którym umieszczono napis: „Generał Józef Bem – tarnowianin – bohater Polski i Węgier”. Pani przewodnik przybliżyła postać generała.

Później przeszliśmy na skwer z betonowym pomnikiem - tzw. pl. Więźniów Oświęcimia oraz łaźnię żydowską. W przeszłości był to jeden z najważniejszych obiektów publicznych gminy żydowskiej w Tarnowie. Łaźnia rytualna - mykwa ( hebr. wodozbiór ) dla Żydów stanowiła równie niezbędny element życia religijnego jak synagoga. Był to basen z wodą bieżącą - deszczową lub źródlaną - służący do rytualnego oczyszczania ludzi i sprzętów. Uczniowie dowiedzieli się, że z Tarnowa wyruszył pierwszy transport ludzi do Oświęcimia.

Na końcu naszej wędrówki zatrzymaliśmy się przy pomniku Ofiar Stalinizmu stojący na Placu Ofiar Stalinizmu. Pomnik ma 6 m. wysokości, przedstawia postać kobiety – Victorii (symbol zwycięstwa) wykonanej z brązu, ustawionej na betonowym postumencie. Z jej lewej ręki wzlatują trzy orły, natomiast prawą ręką stara się poderwać do lotu czwartego. Na czole postumentu wykonano napis „Ofiarom Stalinizmu”. Pani przewodni przybliżyła uczniom historię tego okresu.

Po powrocie do szkoły uczniowie klasy IIC na zajęciach edukacji plastycznej wykonali rysunki Bimy, natomiast klasa IVC na lekcji wychowawczej wykonała z plasteliny pomnik Ofiar Stalinizmu.

Wszystkie prace będzie można obejrzeć jako podsumowanie pierwszego roku projektu w czerwcu. Zapraszamy!

 

                                                                     

 zklasa
 szkolazdrowie
 ambasador