Bełza Władysław

belza wladyslawWładysław Bełza (ur. w 1847 r. w Warszawie, zm. w 1913 r. we Lwowie). Polski poeta neoromantyczny, piszący w duchu patriotycznym, nazywany piewcą polskości. Publicysta, animator życia kulturalnego, oświatowego i prasowego. Uczył się w gimnazjum rządowym w Warszawie. W 1865 rozpoczął naukę w szkole oficerskiej w Kazaniu, a w latach 1866 - 1868 studiował w Szkole Głównej w Warszawie. Debiutował w 1863 wierszem "Deszczyk wiosenny", opublikowanym na łamach Przyjaciela Dzieci.

Czytaj więcej...

Fredro Aleksander

fredro aleksanderAleksander Fredro – komediopisarz, poeta, pamiętnikarz. Urodził się w 20 czerwca 1793 r. w Surochowie, zmarł 15 lipca 1876 we Lwowie. Fredro wychował się w zamożnej rodzinie szlacheckiej. Pobierał nauki domowe w dworku ziemiańskim w Beńkowej Wiszni. Gdy w pożarze dworu w 1806 r. zginęła matka Aleksandra, wraz z ojcem przenieśli się do Lwowa. W wieku 16 lat Fredro wstąpił do armii Księstwa Warszawskiego, potem wraz z wojskiem Napoleona uczestniczył w wyprawie na Moskwę w roku 1812 r., za którą otrzymał Złoty Krzyż Virtuti Militari.

Czytaj więcej...

Górski Kazimierz

gorskiKazimierz Górski (ur. 2 marca 1921 r. we Lwowie, zm. 23 maja 2006 r. w Warszawie). W młodości piłkarz, później trener i działacz sportowy. We Lwowie mieszkał przy ulicy Gródeckiej. Uczył się w IX Gimnazjum przy ul. Chocimskiej a później w gimnazjum mechanicznym. Jako piłkarz grał na pozycji napastnika.

Czytaj więcej...

Grottger Artur

grottgerArtur Grottger urodził się 11 listopada 1837 roku w Ottyniowicach na Podolu, zmarł 13 grudnia 1867 r. w Amelies-les-Bains. Polski malarz, jeden z czołowych przedstawicieli romantyzmu malarstwie polskim. Pierwszych lekcji rysunku udzielał artyście ojciec, zamiłowany malarz. W wieku 11 lat Artur rozpoczął naukę w pracowni lwowskiego malarza Jana Maszkowskiego. We Lwowie w 1850 roku poznał również Juliusza Kossaka, który udzielał mu artystycznych porad. W 1852 r. Artur Grottger rozpoczął studia malarskie w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie.

Czytaj więcej...

Hemar Marian

HemarMarian Hemar (ur. 6 kwietnia 1901 we Lwowie jako Jan Marian Hescheles, zm. 11 lutego 1972 w Dorking). Polski poeta, satyryk, komediopisarz, dramaturg, tłumacz poezji, autor tekstów piosenek. We Lwowie mieszkał z rodzicami oraz dwójką rodzeństwa (siostrą Marią i bratem Fryderykiem) w domu przy ul. Jagiellońskiej 11 (obecnie Hnatyuka). Był uczniem VII Lwowskiego Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki przy ulicy Sokoła. Ukończył medycynę i filozofię na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie.

Czytaj więcej...

Herbert Zbigniew

herbertZbigniew Herbert poeta, eseista, dramaturg. Urodził się 29 X 1924 r. we Lwowie. Jego rodzina miała angielskie korzenie, a przodkowie do Lwowa przybyli z Wiednia. Zbigniew był jednym z trojga rodzeństwa. Ojciec – Bolesław,  legionista i obrońca Lwowa w wojnie z bolszewikami. Herbertowie mieszkali  przy ul. Łyczakowskiej 55, a mały Zbigniew został  ochrzczony w kościele Św. Antoniego we Lwowie. Rodzina Herbertów często się przeprowadzała, we Lwowie mieszkali też przy ul. Tarnowskiego 18, Piekarskiej 10 i Obozowej 5.

Czytaj więcej...

Hiolski Andrzej

Andrzej HiolskiAndrzej Hiolski to polski śpiewak operowy, baryton. Urodził się 1 stycznia 1922 r. we Lwowie. Jego ojciec Włodzimierz był kolekcjonerem płyt i naczelnym weterynarzem Lwowa. Andrzej Hiolski mieszkał we Lwowie przy ulicy Łczakowskiej 151. Ukończył VI Państwowe Gimnazjum im. Stanisława Staszica we Lwowie. Naukę śpiewu rozpoczął pod kierunkiem Heleny Oleskiej i Adama Didura. Zadebiutował w 1941 w rozgłośni radiowej we Lwowie, śpiewał pieśni Stanisława Moniuszki oraz Stanisława Niewiadomskiego. Wyjechał ze Lwowa w 1944 r. Scenicznie zadebiutował rolą Janusza w „Halce” Stanisława Moniuszki, w Starym Teatrze w Krakowie.

Czytaj więcej...

Kilar Wojciech

kilar wojciechWojciech Kilar (ur. 17 lipca 1932 we Lwowie, zm. 29 grudnia 2013 w Katowicach). Polski kompozytor muzyki poważnej i filmowej. Jego ojciec był lekarzem, a matka aktorką. Mieszkali przy ul. Sapiehy 89 we Lwowie. Będąc dzieckiem rozpoczął  naukę gry na fortepianie. W 1946 roku, po przymusowym wysiedleniu z Lwowa kontynuował naukę w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej nr 2 w Rzeszowie, a rok później zadebiutował w konkursie Młodych Talentów, zajął wtedy II miejsce. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, które ukończył z wyróżnieniem w 1955 r. 

Czytaj więcej...

Konopnicka Maria

konopnickaMaria Konopnicka z domu Wasiłowska (ur. w 1842 r. w Suwałkach, zm. 1910 we Lwowie), polska poetka, nowelistka i pisarka dla dzieci. W wieku 7 lat wraz z rodzicami przeniosła się do Kalisza, gdzie w 1854 r. zmarła jej matka Scholastyka. W latach 1855-56 Maria Konopnicka uczyła się na pensji u sióstr sakramentek w Warszawie, gdzie poznała Elizę Orzeszkową. W 1862 r. Maria poślubiła starszego o 12 lat Jarosława Konopnickiego.

Czytaj więcej...

Langner Władysław

Langner WladyslawWładysław Aleksander Langner (ur. 1896 w Jaworowie koło Lwowa, zm. 1972 w Newcastle upon Tyne w Wielkiej Brytanii) – generał dywizji Wojska Polskiego. Przez wiele lat związany z harcerstwem m.in. jako wieloletni przewodniczący Okręgu Lwowskiego Związku Harcerstwa Polskiego. Od listopada 1918 służył w Wojsku Polskim na stanowisku zastępcy dowódcy 57 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej. Następnie pełnił obowiązki dowódcy 1 Pułku Piechoty Legionów oraz od czerwca 1919 dowodził batalionem w tym pułku.

Czytaj więcej...

Lem Stanisław

lemStanisław Lem (ur. w 1921 we Lwowie, zm. w 2006 r. w Krakowie), polski pisarz, filozof, przedstawiciel nurtu fantastyki naukowej, z wykształcenia lekarz. Pochodził z rodziny o korzeniach żydowskich, jego ojcem był lwowski lekarz Samuel Lem. Mieszkał w należącej do jego rodziny kamienicy przy ul. Brajerowskiej 4 (obecnie ul. Bogdana Lepkowo). Uczył się we lwowskim II Gimnazjum im. Karola Szajnochy. Maturę zdał w lecie 1939 r. i juz po zajęciu Lwowa przez Sowietów rozpoczął studia na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Lwowskiego.

Czytaj więcej...

Makuszyński Kornel

MakuszynskiKornel Makuszyński (ur. w 1884 w Stryju, zm. 1953 r. w Zakopanem). – polski prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, członek Polskiej Akademii Literatury. Przed II wojną światową był jednym z najbardziej popularnych i najpoczytniejszych polskich pisarzy. W Stryju skończył pierwszą klasę gimnazjalną, zarabiał na swoje utrzymanie korepetycjami. Potem przeniósł się do Przemyśla, gdzie mieszkał u swych krewnych i kończył drugą klasę gimnazjalną. W latach 1898-1903 uczęszczał do IV Gimnazjum im. Jana Długosza we Lwowie.

Czytaj więcej...

Stefczyk Franciszek

Franciszek StefczykFranciszek Stefczyk ur. 2 grudnia 1861 r. w Bachowicach, zmarł  30 czerwca 1924 r. w Krakowie. Nauczyciel, ekonomista, działacz społeczny i spółdzielczy, twórca spółdzielczych kas oszczędnościowo - pożyczkowych. Ukończył Krakowskie Gimnazjum św. Anny, gdzie zdał maturę. Następnie podjął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, by ostatecznie ukończyć studia historyczne na UJ z tytułem doktora. Po ich zakończeniu odwiedził Westfalię, gdzie zapoznał się  z systemem wiejskich kas spółdzielczych, zakładanych według  modelu Raiffeisena. 

Czytaj więcej...

Zapolska Gabriela

zapolskaGabriela Zapolska (właściwe nazwisko Maria Korwin-Piotrowska) urodziła się 30 marca 1857 r. w Podhajcach, a zmarła 17 grudnia 1921 r. we Lwowie. Pochodziła z rodziny ziemiańskiej. W 1876 r. wyszła za mąż za Konstantego Śnieżko-Błockiego. Szybko odeszła od męża a tym samym zerwała kontakty z rodziną. Została aktorką, grała w Krakowie i Lwowie oraz w zespołach wędrownych. W 1889 r. wyjechała do Paryża, gdzie utrzymywała kontakty ze środowiskiem teatralnym oraz polską emigracją o orientacji socjalistycznej.

Czytaj więcej...