Wycieczka uczniów klas szóstych do Krakowa - sprawozdanie

28.10.2015 r. uczniowie klas szóstych naszej Szkoły wzięli udział w wycieczce historycznej do Krakowa. Zorganizował ją Pan Marek Sztorc. Wyjechaliśmy o godzinie 8:30. Dzięki autostradzie, już po dziewięćdziesięciu minutach dotarliśmy na miejsce. Pierwszą atrakcją, która czekała nas w Krakowie, było oglądanie eksponatów w Muzeum Armii Krajowej. Powstało ono w 2000 r. i jest jedyną  tego rodzaju instytucją w Polsce, upowszechniającą wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego siłach zbrojnych. Niesamowite miejsce, dzięki któremu mogliśmy przenieść się w czasy, które są dla nas całe szczęście nieznane i straszne. Ekspozycje podzielone są tematycznie.

Na parterze przedstawiono historię II RP, przebieg kampanii wrześniowej i życie codzienne pod dwiema okupacjami. Jednym z eksponatów w tej części jest rekonstrukcja czołgu Vickers wykonana z oryginalnych części z dwóch czołgów zniszczonych w 1939 r. Oprócz tego setki pamiątek, dokumentów, fotografii, m. in. naboi do pistoletów, pagonów, mundurów, granatów, elementów uzbrojenia, ekwipunku. To właśnie dzięki tym namacalnym dowodom mogliśmy poczuć choć przez chwilę, jakie panowały wtedy realia życia codziennego, jaki panował wówczas strach i terror. To dla nas młodych ludzi, było naprawdę szokujące. Dodatkowe wrażenie, które potęgowało nasz podniosły nastrój w tym miejscu, wzbogacone było prezentacjami multimedialnymi. Gdy przeszliśmy do zasadniczej części muzealnej, mieszczącej się na pierwszym piętrze, to wiedzieliśmy, że wkraczamy w całkiem inny świat… To właśnie tam można dotknąć kadłuba brytyjskiego Halifaxa, który dokonywał zrzutów dla żołnierzy AK, obejrzeć wnętrze rakiety V-2, której rozpracowanie było największym sukcesem wywiadu AK, czy znaleźć się w ubeckim karcerze. W ramach pobytu w Muzeum wzięliśmy udział w warsztatach „Młodzi Konspiratorzy”, podczas których mogliśmy spróbować swoich sił w podrabianiu dokumentów, jak również była możliwość przymierzenia maski gazowej, potocznie nazywanej „słoń”. Czas upłynął nam tak szybko, że nawet nie wiedzieliśmy kiedy. Po wyjściu z Muzeum pogoda była dla nas łaskawa i mogliśmy dla rozładowania emocji wybrać się na spacer po Starym Mieście. Plan nasz zakładał również zwiedzanie Galerii XIX-wiecznego Malarstwa. Tam oprowadzał nas pan przewodnik. Dowiedzieliśmy się, że Galeria jest najstarszym oddziałem Muzeum Narodowego, a jej istnienie zapoczątkował Henryk Siemiradzki, który ofiarował mu swój słynny obraz „Pochodnie Nerona”. Pierwszą stałą wystawę otwarto w Sukiennicach w roku 1884. Obecnie galeria jest największą w Polsce stałą ekspozycją dziewiętnastowiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Dzieła zaś wystawione są w czterech salach, które z wielkim zaciekawieniem oglądaliśmy. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Byliśmy smutni, że musimy wracać i żegnać się z grodem Kraka. Wróciliśmy do autobusu, w którym panowała fantastyczna atmosfera. Polecamy każdemu taką właśnie lekcję historii, gdyż wizyta w Muzeum Armii Krajowej to symbol hołdu i pamięci o ludziach, którzy walczyli za Polskę, to możliwość przeżycia minionych wydarzeń.

Sprawozdanie przygotowali uczniowie: Aleksandra Jackowska (VI b) i Patryk Warzecha (VI c) pod kierunkiem Pani Stanisławy Rakoczy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęc z wycieczki