Szkolna wycieczka na Litwę

1

11-13.09.2019 - Kowno, Troki i Wilno. Ze sporym opóźnieniem przedstawiamy relację z naszego wyjazdu na Litwę.

W wycieczce obok uczniów z naszej szkoły, uczestniczyły także dzieci z Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie.

Rankiem, po nocnej podróży, dotarliśmy do Kowna, gdzie zaczęliśmy naszą wycieczkę na Litwę. W Kownie obejrzeliśmy najważniejsze zabytki miasta, m.in. ruiny zamku, starówkę i dom, w którym mieszkał Adam Mickiewicz. Później pojechaliśmy do urokliwego miasteczka Troki. Tam zwiedziliśmy piękny gotycki zamek na wyspie a później oglądnęliśmy drewnianą zabudowę religijnej wspólnoty Karaimów. W czasie wolnym niektórzy z nas spróbowali pysznych karaimskich pierogów - kibinów. Ostatnim, przejmującym punktem programu była wizyta w Ponarach, miejscu masowych mordów na Polakach (30 tyś. zabitych) w czasie II wojny światowej, dokonanych przez Niemców i ich litewskich pomocników. Wieczorem dotarliśmy do Wilna, gdzie zakwaterowaliśmy się w położonym blisko centrum hotelu Runmis. Nie mogliśmy się doczekać następnego dnia i zwiedzania miasta.

Pierwszy dzień w Wilnie rozpoczęliśmy od wizyty na cmentarza Na Rossie, polskiej nekropolii, która słynie z grobowca matki Józefa Piłsudskiego z sercem marszałka. Wokół spoczywają żołnierze, którzy na rozkaz marszałka zajęli Wilno w 1919 r. Następnie z góry Trzech Krzyży podziwialiśmy wspaniałą panoramę miasta. Duchowych wrażeń dostarczyła nam wizyta w miejscu objawień Jezusa Miłosiernego św. Faustynie na wileńskim Antokolu. W tej samej dzielnicy znajduje się kościół śś. Piotra i Pawła, jedna z najpiękniejszych barokowych świątyń dawnej Rzeczypospolitej. Jego wnętrze pokryte setkami stiukowych dekoracji robi ogromne wrażenie. Później powróciliśmy do centrum miasta i uliczką Literatów dotarliśmy do pomnika Adama Mickiewicza. Następnie przez mostek na rzeczce Wilejce, doszliśmy do dzielnicy wileńskiej bohemy Zarzecze. Na koniec podjechaliśmy do dzielnicy Łukiszki, tam stanęliśmy pod krzyżem, gdzie carski gubernator Murawiow "Weszatiel", wykonywał do 1866 r. wyroki śmierci na polskich patriotach, uczestnikach powstania styczniowego. Tego dnia zjedliśmy wcześniej kolację aby udać się na spacer pięknie oświetlonymi ulicami Wilna.

Drugi dzień wileńskich wędrówek śladami wielkich Polaków rozpoczęliśmy od przedwojennego pomnika Stanisława Moniuszki, zobaczyliśmy dom wybitnego kompozytora oraz zajrzeliśmy do sali, w której odbyła się premiera Halki. Dalej uliczkami miasta dotarliśmy do kościoła św. Ducha, w którym wisiał pierwszy oryginalny obraz Jezu ufam Tobie. Kolejnym punktem była cela Konrada, znana nam z III części Dziadów. Zobaczyliśmy też domy, w których mieszkali: poeta Juliusz Słowacki, pisarz Józef Ignacy Kraszewski i malarz Ferdynand Ruszczyc. Zwiedziliśmy dziedzińce Uniwersytetu Wileńskiego z tablicami upamiętniającymi studiujących tu wybitnych Polaków, m.in. poety Czesława Miłosza i Jakuba Wujka, autora pierwszego polskiego przekładu Biblii. Zajrzeliśmy do kościoła uniwersyteckiego, gdzie okazałe epitafium w języku polskim upamiętnia Adama Mickiewicza. Zwiedziliśmy jeszcze katedrę z kaplicą św. Kazimierza, patrona Polski i Litwy. Na długo zapamiętamy też Mszę Świętą, którą specjalnie dla nas przed cudownym  obrazem MB Ostrobramskiej odprawił ksiądz Lesław. W kaplicy dostrzegliśmy tablicę z napisem "Dzięki Ci Matko za Wilno", którą ofiarował Józef Piłsudski. Po mszy udaliśmy się na zakupy, a później na kolację do hotelu. Po posiłku wyjechaliśmy na nocny przejazd do Polski a Wilno pożegnało nas ulewnym deszczem.

Wilno odkryło przed nami mnóstwo miejsc, ważnych dla naszej historii, literatury, nauki i religii. Dlatego każdy na swój sposób przeżywał spotkanie z jednym z najpiękniejszych polskich kresowych miast. Koniecznie trzeba też pochwalić naszą młodzież, która zachowywała się w sposób kulturalny i wykazywała duże zainteresowanie odwiedzanymi miejscami. Zauważyła to nasza przewodniczka, pani Teresa Kaplewska, która towarzyszyła nam przez trzy dni wycieczki. Opiekę w czasie wyjazdu sprawowali nauczyciele SP 9 w Tarnowie: Małgorzata Domaradzka, Jakub Patuła, Lesław Wąchała i Marek Sztorc oraz nauczycielka ze szkoły muzycznej Ewelina Sowa.

Creative Image Slider

35,10,0,50,1
25,600,60,1,3000,5000,25,800
90,150,1,50,12,30,50,1,70,12,1,50,1,1,1,5000
0,2,1,0,2,40,15,5,2,1,0,20,0,1
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona