Ic w Wierzchosławicach

1 2Dnia 30 września 2019 roku klasa I ,,C’’ pod opieką wychowawczyni Małgorzaty Sroki  była  na wycieczce edukacyjnej w Muzeum Wincentego Witosa

w Wierzchosławicach. 

Powołane one zostało staraniem działaczy ludowych i rodziny Wincentego Witosa w 1971 r.

Składa się z domu rodzinnego z 1814 r., w którym Witos się urodził oraz z gospodarstwa wybudowanego w latach 1905 – 1913 przez samego Witosa. W skład gospodarstwa wchodzą: budynek mieszkalny, stajnia, dwie stodoły i piwnica. „Wspomnienia ze szkolnej ławy”
Dzieci uczestniczyły  w ciekawych   warsztatach  muzealnych, których zadaniem było przybliżenie charakteru szkoły wiejskiej z dawnych lat. Uczniowie zasiadali w drewnianych ławkach ,a następnie przy użyciu gęsich piór i atramentu umieszczonego w kałamarzach zapoznali  się z dawną metodą pięknego pisania (kaligrafią ) i ze sposobem zapisywania osobistych przemyśleń, wspomnień w formie pamiętnikarskiej.

Uczniowie zostali wprowadzeni w tematykę zajęć krótką pogadanką i prezentacją multimedialną, która zobrazowała szkolnictwo w Polsce z przełomu XIX i XX wieku. Dzieci  mogły zobaczyć rękopisy Wincentego Witosa. Prowadzący w krótkim wprowadzeniu wyjaśnili : Co to jest kaligrafia? Do czego służy gęsie pióro czy lipowy patyczek? Co to jest kałamarz? Następnie dzieci zasiadły w starych drewnianych ławkach, aby poczuć klimat szkoły sprzed 100 lat. Podjęły  próbę samodzielnego pisania gęsim piórem/lipowym patyczkiem, stosując zasady kaligrafii.
W ostatniej części zajęć każdy uczeń, pracując indywidualnie, samodzielnie wykonał piękną, ozdobną okładkę pamiętnika za pomocą kolażu. Zajęcia zakończyły  się wspólnym rozwiązywaniem rebusów i zgadywanek. Następnie uczniowie uczestniczyli w licznych zabawach ruchowych na świeżym powietrzu. Po tylu fantastycznych przeżyciach , został zorganizowany grill i słodki poczęstunek. Dzieci szczęśliwe i zadowolone wróciły do szkoły.

Creative Image Slider

35,10,0,50,1
25,600,60,1,3000,5000,25,800
90,150,1,50,12,30,50,1,70,12,1,50,1,1,1,5000
0,2,1,0,2,40,15,5,2,1,0,20,0,1
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona