Ic w Wierzchosławicach

1 2Dnia 30 września 2019 roku klasa I ,,C’’ pod opieką wychowawczyni Małgorzaty Sroki  była  na wycieczce edukacyjnej w Muzeum Wincentego Witosa

w Wierzchosławicach. 

Powołane one zostało staraniem działaczy ludowych i rodziny Wincentego Witosa w 1971 r.

Składa się z domu rodzinnego z 1814 r., w którym Witos się urodził oraz z gospodarstwa wybudowanego w latach 1905 – 1913 przez samego Witosa. W skład gospodarstwa wchodzą: budynek mieszkalny, stajnia, dwie stodoły i piwnica. „Wspomnienia ze szkolnej ławy”
Dzieci uczestniczyły  w ciekawych   warsztatach  muzealnych, których zadaniem było przybliżenie charakteru szkoły wiejskiej z dawnych lat. Uczniowie zasiadali w drewnianych ławkach ,a następnie przy użyciu gęsich piór i atramentu umieszczonego w kałamarzach zapoznali  się z dawną metodą pięknego pisania (kaligrafią ) i ze sposobem zapisywania osobistych przemyśleń, wspomnień w formie pamiętnikarskiej.

Uczniowie zostali wprowadzeni w tematykę zajęć krótką pogadanką i prezentacją multimedialną, która zobrazowała szkolnictwo w Polsce z przełomu XIX i XX wieku. Dzieci  mogły zobaczyć rękopisy Wincentego Witosa. Prowadzący w krótkim wprowadzeniu wyjaśnili : Co to jest kaligrafia? Do czego służy gęsie pióro czy lipowy patyczek? Co to jest kałamarz? Następnie dzieci zasiadły w starych drewnianych ławkach, aby poczuć klimat szkoły sprzed 100 lat. Podjęły  próbę samodzielnego pisania gęsim piórem/lipowym patyczkiem, stosując zasady kaligrafii.
W ostatniej części zajęć każdy uczeń, pracując indywidualnie, samodzielnie wykonał piękną, ozdobną okładkę pamiętnika za pomocą kolażu. Zajęcia zakończyły  się wspólnym rozwiązywaniem rebusów i zgadywanek. Następnie uczniowie uczestniczyli w licznych zabawach ruchowych na świeżym powietrzu. Po tylu fantastycznych przeżyciach , został zorganizowany grill i słodki poczęstunek. Dzieci szczęśliwe i zadowolone wróciły do szkoły.