Relacja z wycieczki do Lwowa

20191010 123559 HDRSprawozdanie z realizacji projektu  w zakresie budowania pamięci historycznej o Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej współfinansowanej przez Departament Edukacji Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie

8 października w pierwszy dniu po wyjeździe i minięciu granicy polsko – ukraińskiej uczniowie zwiedzili :

-  zamek w Olesku, Przez długi czas w ruinie. Odbudowany w latach 1963–1974. Pierwotnie własność   rodziny Sienieńskich z SiennaDaniłowiczów, a następnie Sobieskich i Rzewuskich.

- pominik i  złożenie hołdu poległym  w Zadwórzu – miejscu nazywanym „ Polskimi Termopilami”. Uczniowie  złozyli wieniec i zapali znicze.

  - Lwowski Rynek  i zwiedzenie  Katedry Ormiańskiej

Drugi dzień 09.10.2019 pobytu przeznaczony był na Lwów.

Uczniowie zwiedzili

-   Katedrę Łacińską - Bazylika , archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie (potocznie Katedra Łacińska)  to jeden z najstarszych kościołów Lwowa

-  Kaplicę Boimów -zabytkowa manierystyczna grobowa kaplica lwowskiej rodziny kupieckiej Boimów, usytuowana obok katedry łacińskiej.

- Arse

- Ratusz i wyjście na wieżę, by podziwiać przepiękną panoramę Lwowa.

- Arsenał

-  Teatru Narodowego czyli Opery Lwowskie -Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej. Jest to nie tylko dzieło sztuki architektonicznej, ale także rzeźby i malarstwa. Reprezentuje eklektyzm w sztuce.

-  Galicyjska Kasa Oszczędności we Lwowie – spółdzielnia oszczędnościowo-kredytowa założona w 1844 we Lwowie, w 1938 przekształcona w Centralną Małopolską Kasę Oszczędności we Lwowie[1]; kredytowała m.in. górnictwo ropy naftowej i przedsięwzięcia przemysłowe, dotowała polskie instytucje społeczne i kulturalne w Małopolsce Wschodniej.

- Wały Hetmańskie – dawna nazwa jednej z głównych promenad Lwowa, obecnie nazywającej się Prospektem Wolności , przebiegającej od Placu Mariackiego (obecnie Placu Mickiewicza) do Teatru Wielkiego to na nich pochyliliśmy się przed wielkim wieszczem Adamem Mickiewiczem

Zgodnie z programem uczniowie mogli  zwiedzić i kupić pamiątki na najpopularniejszym Pchlim  Targu  we Lwowie, który mieści się za kościołem Bożego Ciała i klasztorem Dominikanów przy ulicy Podwalnej

- Pomnik zamordowanych profesorów lwowskich na Wzgórzach Wuleckich – lwowski pomnik poświęcony zamordowanym przez hitlerowców profesorom lwowskich uczelni, był ostatnim puntem zwiedzania w drugim dniu pobytu.

    

Ostatni trzeci dzień pobytu we Lwowie poświęcony był      „… tym, którzy umarli, abyśmy my byli wolni…”  

 - Uczniowie zaczęli zwiedzanie  od Cmentarza Janowskiego  , na Kleparowie, który założony w 1888 roku funkcjonuje do chwili obecnej. W okresie II Rzeczypospolitej na Cmentarzu Janowskim wybudowano istniejącą do dziś kwaterę ofiar walk polsko-ukraińskich o Lwów z lat 1918–1920, żołnierzy polskich niestety mocno zapomniana i zaniedbana.

Cmentarz Łyczakowski – najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa, położona we wschodniej części miasta nazywana „ Ogrodem snu”. Jest miejscem pochówku wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury, nauki i polityki. Najpierw udaliśmy się z młodzieżą  na miejsce, gdzie zginął Jurek Bitschan  symbol Orląt Lwowskich, patrona naszej szkoły, uczniowie zapalili też świece na grobach innych znanych ludzi m.in.  Marii Konopnickiej, Profesora Banacha

- kwatera Powstańców 1830r na której spoczywa m. in. T Rafał Leliwa Mierzyński

 - Cmentarz Obrońców Lwowa  to autonomiczna część cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Zajmuje odrębne miejsce – stoki wzgórz od strony Pohulanki. Znajdują się na nim mogiły uczestników bitwy o Lwów i Małopolskę Wschodnią, poległych w latach 1918–1920 lub zmarłych w latach późniejszych. Często nazywany jest Cmentarzem Orląt, gdyż spośród pochowanych tam prawie 3000 żołnierzy, część to Orlęta Lwowskie,

Nasz ostatni dzień szlakami polskości i pamięci zakończył się na Cmentarzu w Mościskach.           To cmentarz na którym znajduje się kwatera żołnierzy Wojska Polskiego poległych                                  w kampanii wrześniowej 1939 r.   

 Uczniowie wrócili  do domu przepełnieni wiedzą, że tam na Kresach jest tak wiele śladów polskości, że my Polacy musimy tam wracać.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego przedsięwzięcia                                  i  dzięki, którym mogliśmy uczestniczyć w tym projekcie współfinansowanym przez Urząd Marszałkowski w Krakowie.

Creative Image Slider

35,10,0,50,1
25,600,60,1,3000,5000,25,800
90,150,1,50,12,30,50,1,70,12,1,50,1,1,1,5000
0,2,1,0,2,40,15,5,2,1,0,20,0,1
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona