Uczniowie zwiedzili Auschwitz-Birkenau

DSC 2107„Ludzie ludziom zgotowali ten los…” W czwartek, 24 października  udaliśmy się  do jednego z najważniejszych i najbardziej poruszających muzeów w Polsce, Miejsca Pamięci  Auschwitz i Birkenau.

„Przeszliśmy przez bramę z jakże cynicznym napisem: „Arbeit  macht frei”, zatrzymując się na placu apelowym. Wyobraziliśmy sobie więźniów stojących po kilka lub kilkanaście godzin - bez względu na warunki atmosferyczne – morderczy  upał czy  zabójczy  mróz. Tuż obok budki podoficera stały szubienice – wieszano na nich nieposłusznych więźniów…to straszne…!

„Następnie zwiedziliśmy  blok, w którym w  upokarzających warunkach mieszkali  i umierali ludzie różnych narodowości.  Zdjęcia więźniów, ubrania, przydział racji żywnościowych, prace artystyczne przedstawiające życie obozowe, wywarły na nas ogromne wrażenie – przemieszczaliśmy się w skupieniu i zadumie, oglądając  z kolei cele więźniów politycznych, ciemnice i cele do stania. W tych ostatnich na 1m kwadratowym musiały się zmieścić 4 osoby…!”

„Ze wzruszeniem obejrzeliśmy filmy dokumentalne, przedstawiające życie codzienne  ofiar przed trafieniem do piekła, które im zgotowano.  Największe przeżycia  towarzyszyły  wtedy, gdy naszym oczom ukazały się komory gazowe i krematorium – tego widoku nie da się zapomnieć…!”

„W Brzezince  zatrzymaliśmy się przy rampie kolejowej, gdzie dokonywano segregacji Żydów. Obóz ten został spalony w bezskutecznej próbie ukrycia zbrodni hitlerowskich.  Warunki, w jakich przetrzymywano ludzi, były skandaliczne. Przeraziło nas to…”

„Dużo by pisać o tym, co widzieliśmy…  I tak brakłoby słów…”

„My, uczniowie klas ósmych  po zderzeniu z okrutną  rzeczywistością  lat minionych, apelujemy do wszystkich o tolerancję i szacunek! Oby koszmar tamtych lat już nigdy się nie powtórzył!

 Prosimy, Was, Dorosłych, przeprowadźcie nas przez młodość, pokazując , jak żyć pełnią życia! Nie chcemy patrzeć na nienawiść, której dzisiaj, niestety, tak wiele….”

Uczniowie kl. VIII b

Creative Image Slider

35,10,0,50,1
25,600,60,1,3000,5000,25,800
90,150,1,50,12,30,50,1,70,12,1,50,1,1,1,5000
0,2,1,0,2,40,15,5,2,1,0,20,0,1
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona