Uczniowie zwiedzili Auschwitz-Birkenau

DSC 2107„Ludzie ludziom zgotowali ten los…” W czwartek, 24 października  udaliśmy się  do jednego z najważniejszych i najbardziej poruszających muzeów w Polsce, Miejsca Pamięci  Auschwitz i Birkenau.

„Przeszliśmy przez bramę z jakże cynicznym napisem: „Arbeit  macht frei”, zatrzymując się na placu apelowym. Wyobraziliśmy sobie więźniów stojących po kilka lub kilkanaście godzin - bez względu na warunki atmosferyczne – morderczy  upał czy  zabójczy  mróz. Tuż obok budki podoficera stały szubienice – wieszano na nich nieposłusznych więźniów…to straszne…!

„Następnie zwiedziliśmy  blok, w którym w  upokarzających warunkach mieszkali  i umierali ludzie różnych narodowości.  Zdjęcia więźniów, ubrania, przydział racji żywnościowych, prace artystyczne przedstawiające życie obozowe, wywarły na nas ogromne wrażenie – przemieszczaliśmy się w skupieniu i zadumie, oglądając  z kolei cele więźniów politycznych, ciemnice i cele do stania. W tych ostatnich na 1m kwadratowym musiały się zmieścić 4 osoby…!”

„Ze wzruszeniem obejrzeliśmy filmy dokumentalne, przedstawiające życie codzienne  ofiar przed trafieniem do piekła, które im zgotowano.  Największe przeżycia  towarzyszyły  wtedy, gdy naszym oczom ukazały się komory gazowe i krematorium – tego widoku nie da się zapomnieć…!”

„W Brzezince  zatrzymaliśmy się przy rampie kolejowej, gdzie dokonywano segregacji Żydów. Obóz ten został spalony w bezskutecznej próbie ukrycia zbrodni hitlerowskich.  Warunki, w jakich przetrzymywano ludzi, były skandaliczne. Przeraziło nas to…”

„Dużo by pisać o tym, co widzieliśmy…  I tak brakłoby słów…”

„My, uczniowie klas ósmych  po zderzeniu z okrutną  rzeczywistością  lat minionych, apelujemy do wszystkich o tolerancję i szacunek! Oby koszmar tamtych lat już nigdy się nie powtórzył!

 Prosimy, Was, Dorosłych, przeprowadźcie nas przez młodość, pokazując , jak żyć pełnią życia! Nie chcemy patrzeć na nienawiść, której dzisiaj, niestety, tak wiele….”

Uczniowie kl. VIII b