Na inauguracji „Kinderuni” w Krakowie

1

20 września 2019 r. szesnastoosobowa grupa uczniów z klas piątych i szóstych uczestniczyła w wyjeździe do Krakowa.

Celem wycieczki był udział w inauguracji Niemieckiego Internetowego Uniwersytetu Dziecięcego „Kinderuni”. Wydarzenie to ściągnęło do Instytutu Goethego liczne grono uczniów z odległych części Małopolski. Przygotowane dla nich zajęcia miały formę warsztatów i łączyły w sobie elementy nauk przyrodniczych, technicznych oraz języka niemieckiego.

Przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu ze studentami, którzy przybliżyli obecnym fascynujący świat robotyki. Robotyka, jak możemy przeczytać w Internecie to interdyscyplinarna dziedzina wiedzy działająca na styku mechaniki, automatyki, elektroniki, sensoryki, cybernetyki oraz informatyki. Jak programuje się roboty? Jak się nimi steruje? – na te i inne pytania uczniów naszej szkoły odpowiadali młodzi konstruktorzy. Najwięcej emocji i frajdy dostarczyła zdecydowanie sama zabawa z użyciem robotów. Nikogo nie trzeba było długo przekonywać do sprawdzenia możliwości, jakimi dysponowały skonstruowane przez studentów urządzenia. Równolegle uczestniczyliśmy w grach i zabawach w języku niemieckim. Były zagadki, krzyżówki, układanki i wiele innych atrakcji. Czas przeznaczony na pobyt w Krakowie szybko jednak dobiegł końca.

Wyposażeni w plakaty, gadżety i pamiątki wyruszyliśmy w drogę powrotną do Tarnowa, gdzie oczekiwały nas już stęsknione rodziny. Wieczorem mogliśmy opowiedzieć ze szczegółami o wrażeniach z pobytu w Instytucie Goethego w Krakowie, prezentując przy tym wykonane zdjęcia i filmiki.