Jak uczyć się w domu?

Jak wiemy czas kwarantanny i pozostania naszych dzieci w domach został wydłużony do 14 kwietnia. W tym okresie cała odpowiedzialność nauki spoczywa na nas rodzicach. To my będziemy nadzorować czas pracy i jej efekty. Dla niektórych z Was pewnie będzie to wyzwanie i się zupełnie nie dziwię. Ja też pierwszy raz będę uczyła się z córką w takich warunkach, jednak jest mi o tyle łatwiej, że już pracowałam i często pracuję zdalnie. Taki system wymaga dużej samodyscypliny, ale jest to do przejścia. Aby pomóc Wam stworzyłam ten oto krótki artykuł w formie punktów „Jak skutecznie uczyć się w domu?”. Jest to zbiór moich przemyśleń, zweryfikowanych życiem 😉 

Zapraszam do lektury:

1. Plan dnia Zanim przystąpicie do nauki musicie razem z dzieckiem stworzyć plan dnia. Podkreślam razem z dzieckiem, gdyż musi ono mieć poczucie, że też miało wpływ na to jak będzie wyglądał dzień oraz, że jest również osobą decyzyjną w domu. Takie okazanie szacunku ma ogromny wpływ na późniejsze przestrzeganie planu dnia. W rozpisce muszą znaleźć się stałe godziny: - wstawania, - nauki, - posiłków. Pozostały czas możecie wypełnić rzeczami, które lubicie i nie muszą być wykonywane codziennie.

2. Plan nauki Często zabierając się do książek nie wiemy od czego zacząć. Miotamy się między matematyką a historią, czy biologią. Jest to strata czasu!!! Stwórz z dzieckiem tygodniowy plan nauki, podzielcie materiał oraz powtórki. Zawsze po zakończonej nauce poświęć te 5 minut, by zrobić listę zadań (tzw. ‘to to’) do nauki na jutro. Pamiętaj, nie rób wszystkiego na raz i tego też naucz swoje dziecko!!!

3. Przygotuj miejsce pracy Miejsce, gdzie dziecko będzie się uczyć jest bardzo ważne, gdyż może sprzyjać koncentracji, czyli efektywności nauki. Pokój powinien być przewietrzony, biurko dobrze oświetlone (najlepiej światło dzienne), a na nim brak rozpraszaczy typu komórka, kolorowanki, notesiki itp. Za to w pobliżu powinna znaleźć się szklanka wody ( to podstawowy doping dla mózgu) oraz materiały, lecz tylko te, z których będziemy korzystać w tym dniu nauki. Wyłączcie komórkę, wyciszcie komunikatory social media. Ważne jest by powiedzieć domownikom, którzy są w domu, że teraz według planu jest nauka i potrzebna jest cisza oraz spokój. Tak, wiem jest to bardzo ciężka kwestia w szczególności, gdy jest młodsze przedszkolne rodzeństwo, ale spróbujcie.

4. System nauki Pomóż dziecku opracować system efektywnej nauki. Moje podpowiedzi to: - zaczynamy zawsze od najtrudniejszego zadania - robimy jedną rzecz na raz - tworzymy notatki wizualne - przed nauką wykonujemy 2-3 ćwiczenia na koncentrację - korzystamy z różnych technik pamięciowych (np. angielski - własne fiszki, matematyka - tworzenie sprawdzianu, historia - mapa myśli = tu nauczyciel na pewno pomoże) - robimy przerwy między pracą (mój faworyt to technika Pomodoro, nie znam lepszego systemu, oczywiście dostosowałam go do możliwości mojej córki).

5. Proś o pomoc Pamiętaj, żeby powiedzieć dziecku, że z nauką nie został sam, ma możliwość i prawo prosić o pomoc Ciebie, nauczyciela czy kolegów. Tu przydadzą się komunikatory social media, tylko pamiętajmy, że w trakcie nauki rozmawiamy jedynie o nauce, a nie o gwiazdach i kucykach Pony 😉

6. Rozpieszczaj swój umysł W czasie wolnym od nauki zadbaj o umysł dziecka – nawodnienie, dieta (orzechy daktyle to zdrowe przekąski wspomagające pracę mózgu), ćwiczenia pamięciowe (gra Memory w różnorodnych wariantach), ćwiczenia kreatywności i najważniejsze RUCH.

To moje rady „Jak uczyć się w domu?”. Mam nadzieję, że wskazówki będą dla Was cenne, ale co najważniejsze, spróbujecie z nich skorzystać, wdrożcie je w życie. Nie musisz od razu wprowadzać wszystkich punktów, zrób to małymi kroczkami, ale do przodu. Życzę Wam powodzenia w nauce z dziećmi, jeśli macie jakieś pytania piszcie, spróbuję odpowiedzieć na wszystkie 😉 Trzymajcie się zdrowo i bądźcie dobrej myśli. Powodzenia Katarzyna Szczepanik – ŻYJ PO SWOJEMU trener praktyk umiejętności miękkich