15 lat integracji
W tym roku obchodzimy 15 lat integracji w Naszej Szkole. Jest to zasługa nas wszystkich, którzy podejmowali trud tworzenia pierwszych klas integracyjnych, pomagali wzbogacać bazę szkoły, pokonywać bariery nie tylko architektoniczne, ale i te zwykłe ludzkie, wspierali słowem i materialnie, podpowiadali rozwiązania, a jednocześnie rozumieli trudności i wybaczali drobne błędy lub potknięcia, wynikające po prostu z braku doświadczenia. Jestem przekonana, że ten jubileuszowy rok stanie się kolejnym twórczym etapem współpracy wszystkich ludzi zaangażowanych w tworzenie idei integracji szeroko rozumianej, a chwile spędzone tutaj zostawią ślad w naszej pamięci.
Sięgnijmy zatem do kart historii naszej szkoły.
W roku 1999 Urząd Miasta Tarnowa, z inicjatywy pani wicedyrektor Barbary Suszczyńskiej, wydał zgodę na utworzenie pierwszej klasy Integracyjnej w Naszej Szkole oraz jednej z pierwszych w Tarnowie. Cieszyła się ona bardzo dużym zainteresowaniem rodziców dzieci zdrowych, jak i rodziców dzieci niepełnosprawnych. Świadczy o tym choćby frekwencja rodziców klas pierwszych na zebraniu czerwcowym (zdjęcia).
Wychowawcami klasy I „d” zostały pani mgr Maja Hałdzińska oraz pani mgr Małgorzata Charchut. Początki były bardzo trudne, gdyż wszyscy: dorośli i dzieci uczyli się traktować ucznia niepełnosprawnego normalnie. I odnieśli sukces, o czym pisały gazety, m.in. Gazeta Tarnowska.
W 2000 roku powstaje druga klasa integracyjna, którą poprowadziły pani mgr Stanisława Bobrowska oraz pani mgr Małgorzata Reichert.
22 grudnia w 2000 roku dyrektorką zostaje Pani mgr Grażyna Hońdo. To na jej ręce w gazecie „Temi” pogratulowano w 2001 roku sukcesu, jakim były klasy integracyjne.
20 listopada 2001 roku, tuż przed szkolną dyskoteką, w Radiu „Plus” mogliśmy usłyszeć całogodzinną audycję poświęconą dotychczasowej nauce w Naszej Szkole. W ciągu tej godziny przekazano dokładne informacje o zasadach tworzenia , organizacji pracy oraz metodach i programach realizowanych przez nauczycieli uczących w klasach integracyjnych. Wszyscy zainteresowani kształceniem dzieci o szczególnych potrzebach edukacyjnych mogli uzyskać kompleksową wiedzę na ten temat. Taka reklama oczywiście wzbudziła jeszcze większe zainteresowanie Naszymi Klasami.
Na wiosnę dzieci z klasy integracyjnej po raz pierwszy reprezentowały szkołę w Festynie Rodzinnym. Czuły się na scenie bardzo swobodnie a ich rodzice byli na pewno bardzo dumni. Dzieci z II d tańcem i piosenką otworzyły wszystkie serca i drzwi oraz pokonały nieżyczliwość wielu…
21 maja 2001roku w Tarnowski Teatrze im. Ludwika Solskiego na małej scenie odbyło się przedstawienie „Kot w Butach”, gdzie mali aktorzy pokonali własny strach i nieśmiałość występując przed tak wielką widownią. I o tym sukcesie znów rozpisywały się gazety … Na widowni zgromadzili się rodzice małych aktorów, dyrekcja teatru, dyrekcja szkoły, przedstawiciele Delegatury Kuratorium Oświaty i oczywiście wszyscy chętni. Zachwytom i oklaskom nie było końca. Przedstawienie na podstawie Jana Brzechwy kończyło roczną pracę, podczas której dzieci uczestniczyły w warsztatach teatralnych „Ja widz - ja aktor”. Prace wykonywane przez uczniów II d zostały pokazane na wystawie oraz poddane licytacji. Wszystkie rozeszły się jak świeże bułeczki.
1 czerwca 2001 roku wszyscy uczniowie klas I-III wzięli udział w Olimpiadzie Sportowej, gdzie został zapalony znicz olimpijski. Na samym końcu zabaw Dzień Dziecka w Naszej Szkole zakończył wspólny taniec integracyjny.
Po licznych sukcesach klasy integracyjnej i wspaniałej, choć ciężkiej pracy nauczycieli i Dyrekcji Szkoły frekwencja rodziców na zebraniu uczniów przygotowujących się do kolejnych pierwszych klas przeszła oczekiwania wszystkich, nawet pani Dyrektor Grażyny Hońdo, która bardzo serdecznie witała rodziców, dziadków, wujków i rodzeństwo przyszłych pierwszoklasistów. Bardzo dużym zainteresowaniem nadal cieszyły się klasy integracyjne – po dwóch latach doczekaliśmy się ich aż dwóch w jednym roku.
Były sukcesy i porażki, uśmiechy i łzy, zarówno dzieci i rodziców, jak i nauczycieli. I tak minęło już 14 lat. Rozpoczęliśmy 15 rok wspaniałej pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Nabraliśmy wprawy i jesteśmy ekspertami w tym, co robimy i w co wierzymy, dlatego bardzo serdecznie zapraszamy do Naszej Szkoły, gdzie wybitni specjaliści profesjonalnie i z wielkim sercem zajmą się wszystkimi dziećmi – zdrowymi i niepełnosprawnymi.
Uczymy wszystkich szacunku do innych i do samych siebie. W Naszej Szkole wszyscy uczniowie mają równe prawa i obowiązki, choć różne są ich możliwości i umiejętności. Dzięki Nam, i Wam oczywiście, Szkoła Podstawowa nr 9 staje się miejscem nauki wrażliwości, otwartości i akceptacji, o które trzeba dbać i nieustannie rozwijać.
Stanęliśmy przed nowym wyzwaniem - my jako nauczyciele, ale również rodzice i dzieci. Staraliśmy się sprostać nowym oczekiwaniom i zadaniom i udało się nam. Oczywiście bez wsparciu władz miasta, Dyrekcji Szkoły i wspaniałych Nauczycieli nie było by to możliwe.
Oprac. Mgr Magdalena Pawlak-Galas
Szczególne podziękowania dla pani mgr Małgorzaty Charchut za udostępnienie prywatnych zdjęć klasy Id oraz mgr Małgorzaty Reichert za pomoc w zdobywaniu niezbędnych informacji.