„Czy w muzeum straszy?”.
Witamy po wakacyjnej przerwie. Zaczynamy drugi rok naszego projektu edukacyjnego, który wyjaśni nam „Czy w muzeum straszy?”. W ramach zajęć uczniowie poznają muzea tarnowskie korzystając z ich oferty edukacyjnej . Na pierwszym spotkaniu dnia 14 X 2015 uczniowie klas 3c i 5c zwiedzali Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Temat zajęć: „Zgaduj zgadula, w której ręce złota kula”. Zwiedzanie zaczęliśmy od wieży ratuszowej, poznaliśmy historię ratuszowego zegara, a także mogliśmy dotknąć ratuszowych dzwonów.
Ponadto uczniowie mogli dowiedzieć się, że wśród muzeów województwa małopolskiego Muzeum Okręgowe w Tarnowie należy do nielicznych, które obok obiektów dokumentujących historię regionu i miasta posiadają cenne i bogate zbiory artystyczne. Zobaczyli kolekcje dawnego szkła polskiego, portretu sarmackiego oraz militariów (XVII-XIX wiek). Dzieci mogły zobaczyć Zbrojownię Myśliwską, stałą ekspozycję srebra, szkła i ceramiki, a także ekspozycję malarstwa – wystawa wizerunków książąt Sanguszków. Uczniowie poznali termin Sarmatyzm, który posiada bardzo wiele znaczeń i odniesień, także we współczesnej obyczajowości polskiej. To z jednej strony kultura doby baroku, literatura, teatr, obrzędowość XVII wieku. Poznali także styl życia, sposób ubierania się (kontusz, żupan, pas, guzy przy kontuszu) czy fryzura, obowiązujące gusta i codzienne zwyczaje. Z drugiej - życie na obszarze pomiędzy wschodem i zachodem Europy, na rubieżach chrześcijaństwa, poświecone bohaterskiej obronie Kresów Rzeczypospolitej przeciwko Turkom i Moskwie.
Najczęściej tematy związane ze sztuka sarmacką koncentrują się jednak wokół życia rodzinnego i zawiązanego z tym wizerunku szlachcica Sarmaty – i jego malarskiej podobizny – tzw. portretu sarmackiego (na podstawie tekstu z www.muzeum.tarnow.pl). Nasi uczniowie mieli okazję przymierzyć stroje minionej epoki. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.