50 lat II Szczepu harcerskiego „Orlęta”
W piątek 17.02.2017 odbył się uroczysty apel i kominek. Tak zuchy, harcerze i instruktorzy II Szczepu harcerskiego „Orlęta” oraz zaproszeni goście świętowali 50-lecie jego istnienia . Było to spotkanie pokoleń. Wsród zaproszonych gości byli: dh hm. Janina Dworzak i dh hm. Zofia Staszczyk,
które zakładały pierwsze drużyny w naszej Szkole; Komendant Hufca Tarnów dh hm Maksym Pękosz; były komendant Chorągwi Tarnowskiej hm Jerzy Pajdo oraz dh hm Barbara Pajdo pełniąca dawniej funkcję namiestnika zuchowego. W spotkaniu uczestniczyło wielu instruktorów i harcerzy, którzy w 50-letniej historii szczepu prowadzili drzużyny, gromady bądź należeli do gromad zuchowych i drużyn harcerskich. Na kominku oprócz piosenek harcerskich i zuchowych wspominano dawne obozy, rajdy i przeżycia minionych lat. Przy takiej okazji nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu. Wieczór upłynął w miłej atmosferze.
Historia Szczepu.
W roku szkolnym 1966/1967 w Szkole Podstawowej nr 9 w Tarnowie powstaje drużyna harcerska prowadzona przez dh Janinę Dworzak oraz Gromada Zuchowa prowadzona przez dh Zofię Staszczyk. W krótkim czasie powstaje szczep, rozpoczyna się Kampania Bohater. Mało kto pamięta dawnego bohatera szczepu, imienia szkoły choć w tamtych czasach była to postać historyczna. W 1967 Szczepowi wręczono sztandar i odbyło się pierwsze Przyrzeczenie Harcerskie .Wśród składających przyrzeczenie był dh Zbigniew Kieras późniejszy Komendant Hufca ZHP im. generała Józefa Bema w Tarnowie. Kolejne lata obfitowały w ciekawe zadania stawiane przed harcerzami. Co roku Naczelnik ZHP ogłaszał Alert pod różnymi hasłami np. w 1968 roku były realizowane zadania pod hasłem „Harcerstwo Bohaterskim Dzieciom Polskim” w ramach ,których harcerze poznawali historię walk i męczeństwa polskich dzieci w czasie okupacji hitlerowskiej. Należało również objąć opieką Miejsca Pamięci Narodowej. Harcerze również wspierali finansowo budowę Pomnika Szpitala - Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. W 1969 powstała kolejna drużyna harcerska , której drużynową jest dh Grażyna Hońdo. W tym samym roku Tarnów i harcerze przygotowywują się do i udziału w uroczystościach związanych z rocznicą sprowadzenia do Tarnowa prochów gen J.Bema.
W latach 1967 - 82 oprócz wspomnianych Alertów Naczelnika dużą popularnością wśród harcerzy cieszyły się Turnieje Wiedzy Obywatelskiej, które rozwijały różne zainteresowania ,uczyły nie tylko historii, ale wybiegały w przyszłość wzbudzając wyobrażenia świata ,rozszerzały różne dziedziny nauki inspirowały do zdobywania sprawności .Tytuły Turniejów to: „Azymut –Przyszłość” , „Mój region na mapie Polski” , „Dzieciom uśmiech – Światu Pokój”.
W 1978 drużyny harcerskie i gromady zuchowe zdobywają tytuły „Drużyn Mistrzowskich”. W Szczepie pracowało wtedy 7 Gromad Zuchowych , 8 Drużyn Harcerskich. Drużynowymi między innymi były :dh hm Janina Dworzak, dh hm Zofia Staszczyk, dh hm Bożena Sołowij, dh phm Barbara Pawlaczek, dh phm Grażyna Hońdo, dh phm Ewa Gątkowska , dh pwd Marta Dworzak . Co roku harcerze wyjeżdżali na obozy i zimowiska harcerskie w góry , jak i nad morze: Mur koło Poronina , Barcice, Chłopy koło Mielna nad morzem, od 1995 w Szklanej Huty do dziś.
Dla harcerzy nigdzie nie wyjeżdżających organizowano Nieobozową Akcję Letnią „Pod namiotem słońca” i Zimową np. „Zima na medal”. Dużo by opowiadać o historii harcerstwa i Szczepu w naszej Szkole, ale lepiej to zobaczyć na wystawie. Zdjęcia, kroniki, puchary, dyplomy, proporczyki, nagrody,totemy i pamiątki z wielu imprez, niech dziś świadczą o naszych osiagnięciach. Wielu instruktorów było nagradzanych i wyróżnianych za pracę były to medale, ordery ,dyplomy. Mieliśmy również delegatów na Zjazdy ZHP. Czasy się zmieniały.W latach od 1980 do 1998 obfitowały w wiele ciekawych zadań np. Odznaka chorągwiana /Tarnów był miastem wojewódzkim i odznaka była związana z bohaterami naszej ziemi - Gen. J. Bem, Jerzy Braun. W 1988 braliśmy udział w Zlocie Drużyn Grunwaldzkich gdzie zdobyliśmy Odznakę Grunwaldzką i Znak Zawiszy Czarnego. Rozwijała się też współpraca międzynarodowa z Węgrami , Niemcami – harcerze wyjeżdżali na obozy międzynarodowe . W tym czasie prace z zuchami podjęły dh Małgorzata Czeczot , dh Małgorzata Korona , dh Marta Wawrzon, z harcerzami dh Renata Sobkowiak, dh pwd Tomek Tomasiewicz.W naszej historii były też czasy kiedy spadała ilość harcerzy , z pracy rezygnowali instruktorzy ,odchodzili na emerytury, ale kilku zostało zapaleńców, którzy organizowali wyjazdy i imprezy dla harcerzy oraz młodzieży niezorganizowanej. Latem obozy, rajdy , zloty, festiwale piosenki w Siedlcach, w Tarnobrzegu, w Gdańsku, w Nowym Sączu, w Opolu, przywożąc puchary i główne nagrody. Od 2000 jeździmy po Światełko Betlejemskie. We wrześniu 2004 pracę z harcerzami pojęła dh Katarzyna Mróz, która na obozie w Szklanej Hucie złożyła Przyrzeczenie Harcerskie , dziś w jest stopniu hm. W 2005 mocno przeżyliśmy śmierć Papieża Jana Pawła II. Wystawiliśmy wartę honorową przy obrazie Papieża.
W 2006 roku do pracy z zuchami dała się namówić dh Małgorzata Charchut dziś przewodnik . W tym samym roku w dniu Myśli Braterskiej otworzyliśmy po remoncie harcówkę . W ciągu ostatnich kilku lat w Szczepie pracowało wielu instruktorów, o których nie sposób niewspomnieć: dh Joannę Szot drużynową gromady zuchowej, dh Olgę Sałahub drużynową drużyny starszoharcerskiej, Dh Małgorzatę Zeliaś.
Od kilku lat stale wzrasta liczba zuchów i harcerzy. Dziś w II Szczepie „Orlęta” ,mamy 3 gromady zuchowe, 2 drużyny harcerskie, jedną drużynę starszoharcerską i drużynę wędrowniczą. Kadrę instruktorską Szczepie stanowią hm Marta Tomasiewicz, hm Katarzyna Mróz, phm Tomek Tomasiewicz, pwd Małgorzata Charchut, pwd Ewelina Kapusta, dh pwd Gabriela Pawlina, dh pwd Dominika Sworst, dh pwd Patrycja Krzemińska, dh Aleksandra Kowalczyk, dh Michał Gólski, dh Jakub Drożdż. Mamy też kandydatów na instruktorów bardzo zaangażowanych w szczepie przybocznych: dh Jakuba Pawlinę , dh Gabrielę Maślankę, dh Aleksandrę Babiarską , dh Macieja Płachtę, dh Kacpra Moździerza, dh Wiktorię Pilarską, dh Zofię Barszczowską ,dh Aleksandrę Jackowską, dh Weronikę Rybus.
Duchową pieczę nad naszym szczepem nadal pełni dh hm Janina Dworzak . Dzięki niej istnieje kronika Szczepu. Zbiera artykuły z prasy „ wymusza” w cudzysłowie zdjęcia i inne informacje o działalności drużyn, zawsze służy radą. Za co Druhnie serdecznie dziękujemy i prosimy o jeszcze. Obecnie w Szczepie działa:
7 GZ „Sportowcy”
3 GZ „Wojownicy Galaktyki
8 GZ „Nieustraszone Wilczki”
28 TDH „Las”
11 TDH „Skrzydlaci”
12 TDSH im.Bohaterów Polski Walczącej
13 TDW im.A.Berowskiego