Bitschan Jerzy

jurek bitschanJerzy Bitschan ur. 29 listopada 1904 r. w Piaskach koło Sosnowca, zm. 21 listopada 1918 r. we Lwowie. Zamieszkał we Lwowie w dzielnicy Kulparków po tym jak jego matka Aleksandra wyszła za mąż za znanego lwowskiego lekarza Stanisława Zagórskiego. W 1918 r. był uczniem IV klasy Gimnazjum im. Henryka Jordana we Lwowie. Aktywnie brał udział w życiu szkoły, należał do harcerzy z 9 Drużyny Lwowskiej. Wieczorem 20 listopada zgłosił na ochotnika do oddziału porucznika Petriego, który walczył na Kulparkowie z Ukraińcami.

W domu zostawił ojczymowi list z informacją "Kochany Tatusiu, idę dzisiaj zameldować się do wojska. Chcę okazać, że znajdę na tyle siły, by móc służyć i wytrzymać. Obowiązkiem też moim jest iść, gdy mam dość sił, a wojska braknie ciągle dla oswobodzenia Lwowa. Z nauk zrobiłem już tyle, ile trzeba było. Jerzy." Został przyjęty do oddziału, gdzie przydzielono mu jako opiekuna chorążego Aleksandra Śliwińskiego. Ciężko ranny w nogi zmarł w dniu 21 listopada w czasie walk na Cmentarzu Łyczakowskim. W czasie walk polsko-ukraińskich o Lwów matka Jerzego, Aleksandra Zagórska zorganizowała we mieście Ochotniczą Ligę Kobiet i sama stanęła na jej czele. Jerzy Bitschan został pochowany w katakumbach na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Biogram opracował uczeń Wojciech Sztorc