Zajączkowski Bolesław

zajaczkowski boleslawBolesław Zajączkowski urodził się w 1891 roku w Krakowie, zmarł 17 sierpnia 1920 r. we wsi Zadwórze. Ukończył I Gimnazjum Państwowe w Stanisławowie im. Mieczysława Romanowskiego. Poległ w bitwie z bolszewikami pod Zadwórzem gdzie dowodził ochotniczym batalionem. Bitwa ta rozegrana została na dalekim przedpolu Lwowa w odległości około 33 km od miasta. Mimo śmierci prawie wszystkich polskich żołnierzy, zakończyła się operacyjnym sukcesem wojsk polskich.

Bitwa ta nazwana jest "Polskimi Termopilami" a kapitan Zajączkowski "Polskim Leonidasem". W końcowej fazie bitwy wraz z grupką swoich żołnierzy popełnił samobójstwo aby nie wpaść w ręce bolszewików. W 1922 r. został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Srebrnym Wojskowego Orderu Virtuti Militari. Jest pochowany w kwaterze Zadwórzaków na Cmentarzu Obrońców Lwowa we Lwowie.

Biogram opracowała uczennica Hanna Stec