Trześniowski Zdzisław

TrześniowskiZdzisław Trześniowski pseudonim “Tatar” urodził się 19 lutego 1868 r. w Kotorynach. W czasie I Wojny Światowej należał do Legionów Polskich. Został dowódcą plutonu wchodzącego w skład kompanii kadrowych, które 4 sierpnia 1914 r. pod dowództwem generała dywizji Mieczysława Norwida-Neugebauera wkroczyły na teren Królestwa PolskiegoPod koniec 1914 r. brał udział w bitwie pod Łowczówkiem. Po zachorowaniu na tyfus przez dłuższy czas przebywał na leczeniu. Od lutego 1917 r. służył w 3 pułku piechoty II Brygady Legionów.

Po przejściu frontu w bitwie pod Rarańczą w połowie lutego 1918 r. został internowany przez Austriaków. Po odzyskaniu wolności przybył do Lwowa, gdzie od października 1918 r. organizował zalążek armii polskiej, podległej Sztabowi Generalnemu Wojsk Polskich w Warszawie. W obliczu zajęcia Lwowa przez Ukraińców, dnia 31 października 1918 r. został mianowany dowódcą batalionu uzupełniającego. Od wieczora tego dnia był pierwszym dowódcą I Załogi Obrony Lwowa w szkole im. Henryka Sienkiewicza. Następnego dnia(1 listopada) odparł w szkole atak Ukraińców i tym samym wywołał mobilizację wśród polskich mieszkańców Lwowa. W nocy z 1 na 2 listopada przebił się przez linie ukraińskie i zajął w Rzęśnie Polskiej magazyny z zapasami broni i wyposażenia. Został mianowany dowódcą I grupy wojsk polskich i pełnił tę funkcję od 5 do 22 listopada. Po oswobodzeniu Lwowa przez Polaków został zweryfikowany do stopnia majora piechoty z dniem 24 listopada 1918 r. Tego samego dnia został dowódcą batalionu 1 pułku Strzelców Lwowskich. 12 kwietnia 1919 r. został przyjęty do Wojska Polskiego. Następnie od 2 maja 1919 r. do 2 czerwca 1920 r. sprawował stanowisko dowódcy 7 pułku piechoty Legionów. W czasie wojny z Bolszewikami od 12 lipca 1920 r. dowodził III batalionem 240 pułku piechoty. 16 czerwca 1921 r. został przeniesiony do rezerwy. 25 czerwca 1921 r. popełnił samobójstwo na terenie koszar w Krakowie. Przed śmiercią zastrzelił podpułkownika Henryka Madurowicza, pełniącego funkcję dowódcy 20 pułku piechoty. Zdzisław Trześniowski został pochowany 28 czerwca tego samego roku na Cmentarzu Obrońców Lwowa (I kwatera, 24 miejsce).

Biogram opracowała Amelia Ptaśnik