Manowarda Zygmunt

Zygmunt Manowarda dentist 1889 1938Zygmunt Filip Manowarda ur. 5 października 1889 w Czerniowcach, zm. 3 października 1938 w Warszawie. Pochodził z rodziny polskiej. Kształcił się w Gimnazjum w Jarosławiu i w V Gimnazjum im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego we Lwowie. Gdy zakończyła się I wojna światowa został przyjęty do Wojska Polskiego jako oficer wcześniej służący w armii austro-węgierskiej w stopniu porucznika. Brał udział w wojnie polsko-ukraińskiej w obronie Lwowa służąc w Szpitalu Technika nr I i w Szpitalu nr II. Później walczył również w wojnie polsko-bolszewickiej.

Ukończył studia medyczne, a następnie uzyskał tytuł naukowy doktora na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Pracował w Szpitalu Okręgowym w Przemyślu, równocześnie był członkiem Lwowskiej Izby Lekarskiej. W latach 1922-1931 mieszkał w Zaleszczykach, gdzie był m.in. lekarzem Korpusu Ochrony Pogranicza. W 1936 r. przeniósl się do Warszawy i pracował w Ministerstwie Opieki Społecznej jako naczelny lekarz Inspekcji Pracy. Zmarł 3 października 1938 r. w Warszawie i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Za swoje zasługi otrzymał Krzyż Walecznych i Odznakę Honorową ,,Orlęta”.

Biogram opracowała Lena Wójcik, uczennica klasy VIIIE