Hemar Marian

HemarMarian Hemar (ur. 6 kwietnia 1901 we Lwowie jako Jan Marian Hescheles, zm. 11 lutego 1972 w Dorking). Polski poeta, satyryk, komediopisarz, dramaturg, tłumacz poezji, autor tekstów piosenek. We Lwowie mieszkał z rodzicami oraz dwójką rodzeństwa (siostrą Marią i bratem Fryderykiem) w domu przy ul. Jagiellońskiej 11 (obecnie Hnatyuka). Był uczniem VII Lwowskiego Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki przy ulicy Sokoła. Ukończył medycynę i filozofię na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie.

Po studiach wyjechał do Włoch na 3 miesiące, gdzie pisał dla lokalnej gazety. W 1925 przeprowadził się do Warszawy, gdzie wraz z Julianem Tuwimem, Janem Lechoniem oraz Anonim Słonimskim prowadził kabaret literacki „Qui Pro Quo”. Marian Hemar ma ogromny dorobek literacki: napisał ponad 3000 piosenek, setki wierszy i kilkanaście słuchowisk radiowych. Brał też udział w rajdach samochodowych. Po wybuchu II wojny światowej, w latach 1940-1941 walczył w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich w Palestynie i w Egipcie. Na początku roku 1942 gen. Sikorski przeniósł go do Londynu, do Ministerstwa Informacji i Dokumentacji, w którym zwalczał m.in. kłamstwa propagandy. Po wojnie pozostał w Londynie gdzie prowadził teatrzyk polski w klubie emigrantów polskich. W jego poezji wyraźnie zarysowały się dwa nurty – żartu i satyry oraz refleksji i tęsknoty. Do końca życia kochał Lwów. Jego pierwszą małżonką była aktorka i piosenkarka Maria Modzelewska, z którą rozstał się w sierpniu 1939 r. Zmarł w Dorking pod Londynem. Pochowany wraz ze swoją amerykańską żoną, tancerką i aktorką Caroll Ann Eric, na cmentarzu w Coldharbour w pobliżu Leith Hill, w którym mieszkał.

Biogram przygotował uczeń klasy 5b Filip Maziarka (2017)