Górski Kazimierz

gorskiKazimierz Górski (ur. 2 marca 1921 r. we Lwowie, zm. 23 maja 2006 r. w Warszawie). W młodości piłkarz, później trener i działacz sportowy. We Lwowie mieszkał przy ulicy Gródeckiej. Uczył się w IX Gimnazjum przy ul. Chocimskiej a później w gimnazjum mechanicznym. Jako piłkarz grał na pozycji napastnika.

Karierę sportową rozpoczął w klubie RKS Lwów. Po wkroczeniu Sowietów do Lwowa grał w drużynie Spartaka Lwów. W czasie okupacji niemieckiej musiał przerwać karierę sportową. Po ponownym wkroczeniu Sowietów do Lwowa, grał krótko w Dynamo Lwów. Następnie w 1944 r. zostaje wcielony do Ludowego Wojska Polskiego i wyjeżdża do Polski. Karierę piłkarską kontynuuje w zespole Legii Warszawa do 1953 r. Jeden raz zagrał w reprezentacji Polski w meczu z Danią (0-8) w 1948 r. Po zakończeniu kariery został trenerem. Pracował m.in. z zespołami: Gwardii Warszawa, Łódzkim KS, a także trzy razy w Legii Warszawa. Zdobył też dwukrotnie mistrzostwo Grecji z Panathinaikosem Ateny i Olimpiakosem Pireus. Największe sukcesy Kazimier Górski odniósł jako trener reprezentacji Polski, z którą zajął 3 miejsce na Mistrzostwach Świata w RFN (1974) oraz zdobył złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium (1972) i srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu (1976). Prowadził reprezentację Polski w 73 meczach, z których  45 zakończyło się zwycięstwem.

Biogram przygotował uczeń klasy 5B Wojciech Sztorc (2015)