Lem Stanisław

lemStanisław Lem (ur. w 1921 we Lwowie, zm. w 2006 r. w Krakowie), polski pisarz, filozof, przedstawiciel nurtu fantastyki naukowej, z wykształcenia lekarz. Pochodził z rodziny o korzeniach żydowskich, jego ojcem był lwowski lekarz Samuel Lem. Mieszkał w należącej do jego rodziny kamienicy przy ul. Brajerowskiej 4 (obecnie ul. Bogdana Lepkowo). Uczył się we lwowskim II Gimnazjum im. Karola Szajnochy. Maturę zdał w lecie 1939 r. i juz po zajęciu Lwowa przez Sowietów rozpoczął studia na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Lwowskiego.

Naukę przerwało wkroczenie do Lwowa Niemców. W 1945 r. Lem z rodzicami wyjechał z zajętego przez Sowietów Lwowa do Krakowa gdzie kontynuował studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, których ostatecznie nie ukończył. Debiutował w roku 1946 wierszami i opowiadaniami o tematyce okupacyjnej. Jednak właściwy debiut przypisuje się Lemowi kilka lat później, kiedy to ukazuła sie jego powieść fantastyczno-naukowa "Astronauci". Kolejne utwory przynoszą mu tytuł najwybitniejszego polskiego twórcy fantastyki naukowej, cieszącego się uznaniem w świecie. Jego pisanie cechuje ogromna wiedza, oczytanie z różnych dziedzin nauki: techniki, kosmonautyki, astrofizyki, biologii i medycyny. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechświecie. Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem o tematyce fantastycznej. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Jest kawalerem Orderu Orła Białego, najwyższego polskiego odznaczenia państwowego. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę oraz pierwszego, polskiego satelitę naukowego. Lem zmarł w 2006 roku i został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Biogram powstał przy udziale ucznia Kacpra Oleksego.