Lem Stanisław

lemStanisław Lem (ur. w 1921 we Lwowie, zm. w 2006 r. w Krakowie), polski pisarz, filozof, przedstawiciel nurtu fantastyki naukowej, z wykształcenia lekarz. Pochodził z rodziny o korzeniach żydowskich, jego ojcem był lwowski lekarz Samuel Lem. Mieszkał w należącej do jego rodziny kamienicy przy ul. Brajerowskiej 4 (obecnie ul. Bogdana Lepkowo). Uczył się we lwowskim II Gimnazjum im. Karola Szajnochy. Maturę zdał w lecie 1939 r. i juz po zajęciu Lwowa przez Sowietów rozpoczął studia na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Lwowskiego.

Naukę przerwało wkroczenie do Lwowa Niemców. W 1945 r. Lem z rodzicami wyjechał z zajętego przez Sowietów Lwowa do Krakowa gdzie kontynuował studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, których ostatecznie nie ukończył. Debiutował w roku 1946 wierszami i opowiadaniami o tematyce okupacyjnej. Jednak właściwy debiut przypisuje się Lemowi kilka lat później, kiedy to ukazuła sie jego powieść fantastyczno-naukowa "Astronauci". Kolejne utwory przynoszą mu tytuł najwybitniejszego polskiego twórcy fantastyki naukowej, cieszącego się uznaniem w świecie. Jego pisanie cechuje ogromna wiedza, oczytanie z różnych dziedzin nauki: techniki, kosmonautyki, astrofizyki, biologii i medycyny. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechświecie. Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem o tematyce fantastycznej. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Jest kawalerem Orderu Orła Białego, najwyższego polskiego odznaczenia państwowego. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę oraz pierwszego, polskiego satelitę naukowego. Lem zmarł w 2006 roku i został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Biogram powstał przy udziale ucznia Kacpra Oleksego.

Creative Image Slider

35,10,0,50,1
25,600,60,1,3000,5000,25,800
90,150,1,50,12,30,50,1,70,12,1,50,1,1,1,5000
0,2,1,0,2,40,15,5,2,1,0,20,0,1
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona
Dzień Patrona