Grottger Artur

grottgerArtur Grottger urodził się 11 listopada 1837 roku w Ottyniowicach na Podolu, zmarł 13 grudnia 1867 r. w Amelies-les-Bains. Polski malarz, jeden z czołowych przedstawicieli romantyzmu malarstwie polskim. Pierwszych lekcji rysunku udzielał artyście ojciec, zamiłowany malarz. W wieku 11 lat Artur rozpoczął naukę w pracowni lwowskiego malarza Jana Maszkowskiego. We Lwowie w 1850 roku poznał również Juliusza Kossaka, który udzielał mu artystycznych porad. W 1852 r. Artur Grottger rozpoczął studia malarskie w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie.

Uczył się tam pod kierunkiem Wojciecha Stattlera, Józefa Kremera oraz Władysława Łuszczkiewicza. Pod koniec 1854 r. artysta wyjechał do Wiednia, gdzie w latach 1855-1858 pobierał nauki w Akademii Sztuk Pięknych. W Wiedniu artysta spędził dużą część swojego życia, mieszkając tam w latach 1854-1865. Współpracował z wieloma czasopismami wiedeńskimi takimi jak „Museestunden”, „Waldheim’s Illustierte Zeitung” oraz „Waldheim’s Illustierte Blatter”. W sumie do 1864 r. wykonał ponad 200 ilustracji do kilku wiedeńskich czasopism. Dzięki tej pracy udało mu się osiągnąć stabilizację materialną i sprowadzić do Wiednia ze Lwowa matkę i siostrę. W tym okresie tworzył cykle rysunków wykonanych czarną i białą kredką na kartonach. Duży rozgłos przyniosły Grottgerowi rysunki przedstawiające sceny z powstania styczniowego: Polonia (1863) i Lithuania (1864-1866). W 1866 r. na balu w lwowskim Towarzystwie Strzeleckim poznał 16-letnią Wandę Monné, z którą wkrótce się zaręczył. W końcu 1866 r. Grottger wyjechał do Paryża, gdzie dokończył cykl kartonów Wojna. W Paryżu nawiązał też kontakty z polską emigracją skupioną wokół Hotelu Lambert. W grudniu 1867 r., ciężko chory na gruźlicę wyjeżdża do Amelies-les-Bains, uzdrowiska we francuskich Pirenejach. Tam też umiera 13 grudnia 1867 r. Zwłoki artysty sprowadziła do Lwowa 4 lipca 1868 r. jego narzeczona Wandę Monné i pochowała go na Cmentarzu Łyczakowskim w miejscu, które kiedyś podczas wspólnego spaceru sam wybrał.

Biogram powstał przy udziale uczennicy Nikoli Zabawy