Edukacja

Przedmioty matematyczno-przyrodnicze

Nasza szkoła może się pochwalić laureatami oraz finalistami Małopolskich Konkursów Geograficznych , Matematycznych. Co roku bardzo liczna grupa uczniów bierze udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur” osiągając bardzo dobre wyniki i wyróżnienia.

Na co dzień aktywizujemy uczniów proponując rozwiązywanie zadań umieszczanych systematycznie na FB szkoły – Matematyczna Liga Zadaniowa, które rozwijają logiczne myślenie oraz pokazują przydatność matematyki w życiu codziennym. Dbamy o wysokie wyniki egzaminów naszych ósmoklasistów organizując dla nich dodatkowe zajęcia.

Zachęcamy uczniów klas ósmych do interdyscyplinarnych działań wykraczających poza podstawę programową z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz zwiększenie ich kompetencji informatycznych wymagających kreatywności na wielu płaszczyznach oraz współpracy. Jesienią całą szkołą uczestniczymy w tygodniu kodowania realizując różnego rodzaju zadania informatyczne uczące nieszablonowego myślenia.

Nasza szkoła współpracuje z wyższymi uczelniami w ramach Tarnowskich Piątków Chemicznych z Akademią Nauk Stosowanych w Tarnowie. Uczniowie biorą udział w wykładach naukowych połączonych z pokazem ciekawych doświadczeń chemicznych. Wspólnie z Tarnowską Szkołą Wyższą realizowany był projekt edukacyjny „Młody odkrywca z gałązką tarniny”. Młodzież bierze również udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Chemicznej organizowanej przez Uniwersytet Jagielloński.


Przedmioty humanistyczne

Nauczyciele języka polskiego od lat przygotowują uczniów do konkursów kuratoryjnych i ogólnopolskich: Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego, „Alfika Humanistycznego”, Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”, w których co roku uczniowie uzyskują tytuły laureatów i finalistów. Dzieci i młodzież angażują się również z sukcesami w wiele innych konkursów, w których rozwijają swoje twórcze i literackie talenty, jak Przegląd Twórczości Młodych Poetów.

Systematyczna praca, zaangażowanie nauczycieli w zajęcia dodatkowe przyczyniają się do tego, że nasi ósmoklasiści uzyskują wysokie wyniki egzaminów.

Nauczyciele historii dbają o rozwijanie pasji historycznych uczniów m.in. poprzez przygotowanie uczniów do udziału w Małopolskim Konkursie Historycznym czy Powiatowym Konkursie Wiedzy o Józefie Piłsudskim oraz konkursie kuratoryjnym „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”, w którym uczniowie uzyskiwali tytuły laureatów.

Na co dzień staramy się w „Dziewiątce” propagować wiedzę historyczną poprzez organizowanie uroczystości upamiętniających ważne wydarzenia historyczne, pogadanki okolicznościowe, informacje i ciekawostki prezentowanie na naszej stronie internetowej, szkolnym profilu FB czy przygotowywanej przez uczniów szkolnej gazetce „Kaktus”.


Języki obce

W pracy z uczniami nauczyciele języka angielskiego stosują różnorodne metody i techniki, m.in. dramę, metodę komunikacyjną, reagowania całym ciałem. Uczniowie przygotowują prace plastyczne i projektowe. Wykorzystują tablice interaktywne, komputery i gry edukacyjne. Dzieci poznają kulturę i zwyczaje krajów anglojęzycznych. Co roku organizowane są konkursy szkolne, których celem jest motywowanie uczniów do rozwijania zdolności językowych. Poprzez platformę eTwinning dzieci mają szansę nawiązania kontaktów z rówieśnikami z innych krajów.

W „Dziewiątce” klasy siódme i ósme uczą się również języka niemieckiego. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Języka Niemieckiego i Instytutem Goethego w Krakowie nasi podopieczni mogą brać udział w różnorodnych akcjach, programach i projektach.

Zdobyte umiejętności językowe przynoszą nie tylko ogromną satysfakcję, ale także wiele korzyści. Wiedzą to zarówno laureaci konkursów, jak i ci uczniowie naszej szkoły, którzy przystąpili już do międzynarodowego egzaminu z języka niemieckiego i otrzymali certyfikat językowy Instytutu Goethego „Fit in Deutsch 1”.

Czy warto uczyć się języków obcych? Sprawdzają to za każdym razem uczestnicy zagranicznych wycieczek. Po powrocie z Berlina i Poczdamu – potwierdzamy, że tak.


Informatyka

W dobie rozwoju technologii informatycznej umiejętność konstruowania robotów oraz ich programowania staje się cenną umiejętnością. 
Uczniowie naszej szkoły pragnący rozwijać się w tej dziedzinie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych, w ramach prestiżowego projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego.
Zajęcia odbywają się od października, w dwóch grupach: klasy 4-5 oraz 6-8. Prowadzącą jest p. Krystyna Gądek.
Każda grupa ma zajęcia raz w tygodniu. Uczniowie doskonalą umiejętność programowania oraz rozwijają sprawność manualną i intelektualną podczas konstruowania robotów.  Jednocześnie to wspaniała zabawa! Uczniowie pracują indywidualnie i w grupach. Podczas zajęć wykorzystywane są pomoce dydaktyczne zakupione w ramach projektu MEN "Laboratoria przyszłości".
Młodsi uczniowie korzystają z LEGO EDUCATION SPIKE ESSENTIAL oraz robotów Dash - Wonder.
Poniżej krótkie relacje: 
https://youtu.be/w02Sv7RQyAg   
https://youtu.be/F8F0ZtAhPcg   
Starsi uczniowie programują roboty Apitor X. 
Poniżej krótka relacja:
https://youtu.be/qqMxHLchYkE 
Zajęcia dostarczają uczniom wiele frajdy z budowania, programowania oraz zabawy z robotami, a także możliwość realizowania własnych nowatorskich pomysłów. Uczniowie programując rozwijają umiejętność analitycznego i logicznego myślenia, uczą się współpracy i kreatywności.